Písal sa koniec augusta 2017. Bol to čas, kedy som sa rozhodol napísať a vydať knihu. Mal som sedemnásť rokov, žiadne kontakty, skúsenosti s vydávaním a na účte iba pár desiatok eur. Tak, ako v mnohých prípadoch, tak aj v tom mojom bola na začiatku iba bezvýznamná myšlienka. Tá bezvýznamná myšlienka mi však akosi prerástla cez hlavu. Keby mi niekto povedal, že všetko začne mať taký rýchly spád, vysmial by som ho. Nikdy v živote by som si nemyslel, že jediná myšlienka môže tak radikálne zmeniť život.
Začal som teda tejto "bezvýznamnej" myšlienke dávať nejakú podobu. Počas toho, ako som začal písať TVOJ ŽIVOT V TVOJICH RUKÁCH som si začal klásť otázku: "Ako dostanem tú knihu do fyzickej podoby?"

Nevydarený pokus č. 1

Nakoľko som nevedel o tejto brandži absolútne nič, uvažoval som tak, akoby si uvažoval aj ty: "Napíšem vydavateľstvám! Aspoň jedno z nich si môj rukopis vyberie a polovička mojej cesty bude za mnou. Navrhnú mi obálku, celé dielo upravia a môžeme ju posadiť do poličiek kníhkupectiev."
Ale komediant by bol zo mňa dobrý, nemyslíš? Napísal som asi všetkým vydavateľstvám na Slovensku dúfajúc, že jedno z nich bude to pravé. Tušíš správne, žiadne sa neozvalo.

Nevydarený pokus č. 2

Začal som teda hľadať záložný plán. Rozhodol som sa vydať knihu v elektronickej podobe aj napriek tomu, že som s tým nebol úplne stotožnený. Na internete som našiel jednu firmu, ktorá ponúka tvorbu a predaj e-booku a následného predaja na ich stránke. Táto firma ponúka aj vypracovanie grafického návrhu obálky spolu s korektúru celého diela. Ja som bol však veľmi lakomý a chcel som za každú cenu ušetriť (aj na úkor kvality). Cez jeden grafický program som si spravil návrh obálky a gramatiku spolu so štylistikou som si dal opraviť cez jednu webovú stránku. Ak máš pocit, že si môj prístup k publikovaniu knihy vymýšľam, tak sa ti nečudujem.
Ako som tak videl iné e-booky na stránke tejto firmy, ako o nich svet nevie a na trhu (hlavne tu na Slovensku), ktorý nie je veľmi rozšírený, musel som prehodnotiť svoje rozhodnutie. Mal som iba poslednú možnosť, ktorej som sa bal ako čert kríža.

Nevydarený pokus č. 3

Dobre, dobre, takže mám všetko zaplatiť z vlastného vrecka?! Bál som sa do niečoho takého pustiť. Ako študent na prahu dospelosti som veľa peňazí nemal a rozhodne nie som syn riaditeľa nejakej veľkej firmy. No nakoniec som sa odhodlal k tomuto činu. Začal som oslovovať rôznych spisovateľov, bloger a koučov, ktorí si už niečím podobným prešli. Takto som si chodil po radi a zbieral skúsenosti. V máji 2018 som sa stretol s Jurajom Gagom a Andrejom Krúpom (autori kníh Hlava 20 a Hlava 21). V jednej veci mi otvorili oči - to, že po niečom túžiš ešte nič neznamená. Myslel som si, že keď niečo naozaj chcem, tak sa to jednoducho spraví samo. Kolosálny omyl. A to bol moment, kedy som začal o sebe reálne pochybovať. Ako sa mám tím ľuďom prezentovať? Niekto ako ja, kto nemá žiadne výsledky a roky praxe veľa možností nemá. Povedal som si, že sa knihe začnem venovať až po strednej škole a čas ukáze, ako sa veci budú vyvíjať.

Ako ma moja tvrdohlavosť odrazila z dna

Ak by som sa mal v skratke nejako charakterizovať tak poviem, že som tvrdohlavý. Vlastnosť, ktorá mi v mnohých oblastiach už veľakrát pomohla. Odporúčam otestovať....Rozhodol som sa, že keď už som si raz zaumienil vydanie knihy, tak to dotiahnem dokonca. Zrazu veci nabrali rýchly spád. Spustil som web a začal som šíriť moju tvorbu do sveta. Skúsenosti som mal, len som ich dovtedy nevidel. Veď sod šestnástich píšem články. Písal som už pre také blogy ako Stávame Sa Úspešnými, Svet Bohatých a Mysli Inak. Rozhodol som sa zainvestovať do moje tvorby a zaplatiť grafika, korektúru a teda aj samotnú tlač. Ak by som ti mal dať iba jednu radu do života bola by to táto - veci sa nezačnú hýbať samé od seba. Ak budeš na tom istom mieste, budeš vidieť iba to, čo doteraz.

Vezmi život do svojich rúk aj ty!

"Najväčšie dobrodružstvo, ktoré môžeš zažiť, je žiť život svojich snov."
Oprah Winfrey