Využi paradox na riešenie problémov

Spôsobov ako sa vysporiadať so svojimi problémami a prekážkami je nekonečné množstvo. Stačí si iba vybrať, všakže? Jedna metóda sa mi obzvlášť osvedčila svojím prístupov. Pri jej využívaní totiž postupuješ úplne naopak. Snažíš sa teda svoj problém ešte zväčšiť...Nedáva ti to zmysel? Čítaj ďalej a všetko do seba pekne zapadne.

bret-kavanaugh-_af0_qAh4K4-unsplashjpg
Autorom tejto metódy je psychoterapeut Bill O' Hanlon. Je to trochu nezvyčajný spôsob ako sa vysporiadať s prekážkami. Výsledky však rozhodne stoja za to. Ako si sa už z úvodu dozvedel, pokúsiš sa svoj problém zväčšiť tak veľmi, ako to len bude možné.
Funguje to podobne ako s tým ružovým slonom. Ak ti niekto povie: "Neopováž sa myslieť na ružového slona", tak paradoxne na neho začneš myslieť. Naša myseľ jednoducho nepracuje vždy tak, ako sme od nej očakávali. Vďaka paradoxu si ľudia vždy začnú predstavovať toho slona aj keď sa snažia o presný opak.
Bill O' Hanlon sa preto začal zaoberať myšlienkou, či ten paradox nemôže byť užitočný aj pri riešení prekážok a vnútorných blokov.

Vypočuj si najnovšiu epizódu môjho podcastu: Čo mi dal týždeň bez sociálnych sietí?

AKO NA TO?

Zoberme si napríklad, že máš strach z vystupovania pred ľuďmi. Mimochodom, vedel si, že ide o najčastejšie vyskytujúci sa strach u ľudí? Dokonca smrti sa bojí menej ľudí než verejného prejavu čo potvrdzuje aj výskum Chapman University. 25,9% Američanov sa bojí vystupovať pred ľuďmi (public speaking). Za nimi nasledovali:
  • Strach z hmyzu a pavúkov 25%
  • Strach z výšok 24,5%
  • Strach zo sexuálneho napadnutia neznámym 21,5%
  • Strach z kráčania sám po nočnej ulici 21,1%
  • Strach, že ma niekto unesie 19,5%
  • Strach zo smrti 19%
  • Strach z ihiel 16,7% 
Máš strach, že ťa ľudia pri tvojej prednášky vysmejú, nikto na nebude počúvať, stane sa nejaká trápna situácia, prípadne si prejdeš kombináciou toho všetkého? Namiesto potláčania strachu ho začneš akceptovať. Jednoducho príjmy svoj strach, svoje pocity, obavy a neistotu. Postavíš sa k celej situácií pasívne. Navodíš si pocit, že ho nie je dostatok. Umelo skúšaj tento pocit znásobiť. Zo začiatku ti to príde nelogické, ale výsledok sa dostaví. Ako sa budeš snažiť zvyšovať intenzitu svojho strachu, prídeš na jednu zaujímavú vec. Nepodarí sa ti to akokoľvek sa budeš snažiť.

priscilla-du-preez-Q7wGvnbuwj0-unsplashjpg

STAČÍ SA POSTAVIŤ NA DRUHÝ BREH RIEKY

Poznáš čarovnú formulku pri hádke, ktorá spôsobí presný opak žiadaného efektu? "Upokoj sa."
Neviem ako ty, ale ja nepoznám osobu, ktorá by sa po tomto slovnom spojení upokojila. A opäť raz to má paradoxne opačný účinok. Už tomu začínaš chápať? Všetko je to iba o uhle pohľadu.


Takýchto príkladov by som mohol uviesť nekonečné množstvo ale bolo by to zbytočné. Aby si si ale nemyslel, že táto úžasná technika mi spadla na hlavu ako Isaacovi Newtonovi jablko, tak ti prezradím zdroj. Táto a kopec iných metód na riešenie problémov pochádza z Sprav jednu vec inak (10 jednoduchých spôsobov, ako si zmeniť život) od už dnes spomínaného psychoterapeuta Billa O' Hanlona.