Technika, s ktoru sa problémy vyriešia sami od seba

Ja viem, ja viem. Už len samotný názov sa ti môže zdať sporný. Veď to predsa odporuje základnému stavebnému pilieru osobného rastu! K problémom sa treba postaviť čelom, bojovať proti nim a ísť do akcie. No dosť už bolo rečí na úvod. O čom je reč? Budeme sa baviť o pasivite.


Ľudia a riešenie problémov

Pasivita má množstvo synoným - lenivosť, odovzdanosť, apatia, letargia, ľahostajnosť. Všetko má negatívny podtón, však? V tomto článku si pasivitu predstavíme z trošku inej perspektívy. Ukážeme si, ako ju možno využiť pri riešení problémov a prekážok. Ver mi, funguje to. :)

Snaha o prekonanie akýchkoľvek nežiadúcich prekážok, ktoré nám vniknú do života, vychádza z našej ľudskej povahy. Je to prirodzená reakcia, ktorú sme si vypestovali ešte z čias, kedy sme žili v jaskyniach a lovili divé zvery. Táto schopnosť je aj v súčasnosti dôležitá, no nie vždy tak celkom efektívna. 
crawford-jolly-3IxuF9MCjkA-unsplashjpg
Využiť pasivitu pri riešení problémov a konfliktov sa zdá ako úplná hračka. Veď presa iba sedíš na zadku a čakáš, kým sa všetko vyrieši tak povediac samé od seba. Áno, skutočne to takto funguje.
Znie to pomerne jednoducho, však? Človek je však veľmi netrpezlivý tvor  a radšej sa snaží svojpomocne všetko vyriešiť než aby dôveroval vyššiemu zámeru. Často na toto doplácame. Občas postačí len netlačiť na pílu a nechať život a vonkajšie okolnosti, nech si s naším problémom poradia oni.

Kto vie? Možno práve tvoja potreba hneď všetko riešiť a skúšať XY nových pokusov zapríčiňuje to, že všetko zlyháva. Samozrejme, v určitých situáciach sa tá pasivita nedá uplatniť. Predsa len, niekto tie účty musí zaplatiť...Pokojne sa ti sa ti to môže zdať teraz nelogické, preto ti chcem pasivitu ukázať v trochu inom svetle.

Pár príkladov z praxe

Keď sa nad tým tak logicky zamyslíš, tak akciou niekedy nič nevyriešiš aj kebyže sa pose**š. Kvety ti v záhrade nebudú kvitnúť deň po zasadení semien. Môžeš ich polievať päťkrát destilovanou vodou a spievať im bohvieaké árie, aj tak si budú rásť svojím tempom a spôsobom. Skúsim iný príklad, tentokrát z histórie. Neboj, budem naozaj stručný...

Sebavedomý a odhodlaný Napoleon Bonaparte postupoval so svojou armádou s cieľom dobiť Rusko. Tento plán však nedopadol celkom podľa plánu. Namiesto toho aby Rusi zaútočili plnou silou, stiahli sa do úzadia (zostali pasívni) a čakali. Oni totiž vedeli, že v priamom boji môžu utrpieť ťažké straty. A v tých časoch sa za chyby platilo naozaj draho. Preto vsadili na pasivitu. Francúzi totiž neboli na nehostinné podnebie pripravení a veľmi na to doplatili.

andrew-johnson-ULKR-8CtHmM-unsplashjpg
 Akosi sa už (aspoň dúfam) presvedčil z mojich príkladov, akcia sa nemusí vyplatiť vždy. Pasivita neznamená, že sa vzdávaš. Pasivita je len jeden ďalší spôsob riešenia problému. A vôbec. Prečo to aspoň neskúsiť? Nemáš čo stratiť. Obzvlášť keď už si vyčerpal desiatky pokusov a všetky zlyhali.

Vypočuj si epizódu z podcastu: Povedať si "končím" nie je prejav slabosti

Kedy je správny čas na pasivitu a ako dlho môže trvať?

Na záver sa hodí spomenúť kedy túto metódu použiť a ako dlho ju možno využívať. Pasivitu by si VŽDY mal použiť ako poslednú možnú alternatívu. V podstate som to v rámci tohto článku naznačil.  Bol by som veľmi nerád, ak by si bral túto techniku ako záchranné koleso, ktorého sa chytíš hneď ako si nebudeš vedieť dať s niečim rady. Áno, v prvom rade sa vždy snaž prekážku vyriešiť svojpomocne, pomocou vlastných zdrojov. Až keď sa všetky možnosti vyčerpajú, môžeš zvoliť pasivitu a počkáš si na výsledok.
absolutvision-82TpEld0_e4-unsplashjpg
Druhú vec, ktorú musím spomenúť, je časové rozpätie. Je viac ako pravdepodobné, že pasivita si bude žiadať od teba veľkú dávku trpezlivosti v podobe dní, týždňov, mesiacov, (v najhoršom prípade) rokov. Nemusíš sa však báť. Máloktorý problém je taký veľký, že by ti prerástol cez rozum na celé roky. Ide to o to, aby si hneď nespanikáril a celú situáciu ešte nezhoršil. Každý problém má svoje riešenie.  Nie všetky sa však dajú prekonať akciou a tvrdou silou. Isté záležitosti si žiadajú presný opak - pomalé a jemné zaobchádzanie. V prípade ak by si sa chcel o tejto metóde dozvedieť niečo viac, prečítaj si knihu Prekážka je cesta, ktorú napísal Ryan Holiday. Osobne túto knihu považujem za jednu z najlepších kníh z radu osobnostného rastu.