Synchronicita - život v sekvenciách

Málo čo funguje na tomto svete tak dokonale, ako synchronicita. Všetky udalosti plynú v dokonalom časovom slede pritom si to vôbec neuvedomujeme. Niektorí to nazývajú vopred predurčený osud. O čom sa však bavíme? Synchronicita je stretnutie psychickej a fyzickej udalosti, ktoré spolu nie sú navzájom kauzálne spojené. Teda aspoň tak to píše internet... Chcem však, aby si pochopil, čo sa ti tu snažím vysvetliť.


Ver mi, osud tu nehraje žiadnu rolu

Určite si sa už niekedy stretol s frázou „Všetko je tak, ako má byť.“, alebo „Nič sa nedeje náhodne.“ A sú to naozaj silné slovné spojenia. Ak sa nad tým naozaj zamyslíš, tak všetko čo sa kedy stalo, malo svoje opodstatnenie, ktoré sme zo začiatku nepochopili. Až s odstupom času nám začali dávať jednotlivé súvislosti zmysel. Presne ako keď staviaš puzzle a celý obraz ti vznikne až keď poskladáš všetky diely dokopy. V praxi to funguje asi takto: stretneš sa s nejakou nepríjemnosťou, začneš pociťovať nepríjemné pocity a začneš viniť všetko naokolo z tvojho zlého, chudobného a neúspešného života. Ty však nie si s touto situáciou spokojný, preto pracuješ na sebe a robíš všetko preto, aby si sa tejto nepríjemnosti zbavil. Po nejakom čase objavíš ponaučenie z tejto situácie a ty vieš, že to bola pre teba skvelá skúsenosť, ktorá ťa posunula vpred.

Časová rezerva

Treba zmieniť, že pri synchronicite existuje určitá časová rezerva. To znamená, že výsledky tvojich terajších myšlienok a skutkov sa môžu prejaviť pokojne aj o desať rokov. Z toho teda vyplýva, že ak sa ti dnes prihodí niečo, s čím nie tak celkom rátaš, môže to byť následok rozhodnutia z pred 10 rokov. Synchronicitu vedome kontrolovať nedokážeš. Ty nevieš, aké následky budú mať tvoje rozhodnutia o rok, päť či desať. Cieľom je pochopiť, že to čo práve teraz prežívaš, nie je výsledok náhody či osudu.

Malá chuťovka z Hollywoodu

15477496368253-nasa-53884-unsplashjpg

Ak si ešte nevidel film Interstellar, radím ti prestať čítať tieto riadky a vyhradiť si dve hodiny a v pokoji si ho pozrieť. Verím, že fanúšikovia sci-fi filmov a NASA si prídu na svoje. Nebudem ti dopodrobna vysvetľovať celý dej, oboznámim ťa však s hlavnou myšlienkou tohto filmu. Správne tušíš – je to synchronicita. Predtým ako sa Cooper (Matthew McConaughey) vydá do vesmíru hľadať novú planétu Zem, stane sa séria „náhodných“ udalosti, ktoré sú odkazmi z budúcnosti. Ako tak hlavná postava blúdi v galaxiách vzniká veľký časový nesúlad medzi jeho životom a životom na Zemi. Ku koncu príbehu sa dozvedáme, že za sériou odkazov na začiatku filmu stal sám Cooper, ktorý prešiel ešte na začiatku filmu čiernou dierou, čím sa dostal do inej časovej zóny. Na to, aby si pochopil celú pointu (a záver, ktorý nenechá nikoho chladným) je potrebné si pozrieť celý film.