ROZHOVOR: zakladatelia Smart Profit, s. r. o.

V dnešnom rozhovore som vyspovedal zakladateľov úspešnej firmy Smart Profit s. r. o. , ktorá vznikla na Slovensku a práve vstupuje aj na prvé zahraničné trhy. Zameriava sa na príležitosti súčasného trhu a jej portfólio tvoria realitné trhy, svetové komodity a kryptomeny. Teraz máš jedinečnú možnosť spoznať nielen Smart Profit s. r. o., ale aj zakladateľov tejto spoločnosti - Jakuba Kraľovanského a Rastislava Mikolaja.

15320737106979-befunky-collagejpg

Jakub Kraľovanský                           Rastilav Mikolaj


Začali by sme predstavením samotných zakladateľov spoločnosti. Kto ste, čomu sa venujete a čo vaša spoločnosť ponúka?

Rastislav: Pochádzam zo Spišskej Novej Vsi, no momentálne bývam v Bratislave, kde sa aktívne venujem firme. Všetko, čo je súčasťou môjho života dnes smerujem práve do podnikania a tak sa môžeme aj s tímom posúvať každý deň bližšie k cieľom. Vo firme sa zameriavame na viaceré oblasti. Medzi tie konzervatívnejšie patrí určite realitný trh, nasledujú komodity ako zlato a nakoniec sa púšťame aj do oblasti kryptomien, ktorá je vnímaná ako viac riziková, no pre nás predstavuje inováciu a pokrok, ktorý nie je možné ignorovať.

Jakub: Narodil som sa na strednom Slovensku a vždy ma fascinovala oblasť financií. Preto som sa jej už počas štúdia na univerzite aktívne venoval. V našom podnikaní je dôležité správne a systémové fungovanie, ktoré dokážeme zabezpečiť práve vďaka skúsenostiam z rôznych projektov, ktoré predchádzali tomu, že sme sa rozhodli pre vlastnú firmu. Pôsobíme v náročnej oblasti, pretože to, čo platilo pred hodinou, už teraz nemusí byť aktuálne. Dôležitý je preto zápal, odhodlanie a sústredenie a tie nám nechýbajú.  

Ľudia často vidia iba špičku ľadovca – úspech, peniaze, výsledky. Málo kto si však uvedomuje, čo všetko za tým stálo a čo bolo potrebné podstúpiť. Aké boli začiatky vašej spoločnosti?

Jakub:  Začiatky sú vždy náročné, ale spomínam na ne veľmi rád. Pamätám si, ako sme začínali v malej miestnosti, len na dvoch notebookoch a s hlavou plnou nápadov. Z vybavenia sme nemali takmer nič, no mali sme svoje myšlienky, nastavenie a najmä veľké odhodlanie niečo dokázať. Preto aj teraz - vždy keď mám ,,ťažkú chvíľu”, spomeniem si na tieto momenty a na to, aký kus cesty sme už prešli.

Rastislav: Na začiatky spomínam často, najmä keď príde horšia chvíľa. Myslím, že začínať od nuly je to najlepšie, čo sa nám mohlo stať. Že sme mali len dva počítače? Jeden nefungoval a druhý mal prasknutú obrazovku, haha. Samozrejme, teraz je to už úplne iné. Za začiatky sme ale vďační, práve tie nás ženú dopredu. Za tým všetkým je kopec driny a odriekania si pohodlia v prospech firmy, ale inak si to ani neviem predstaviť.

Tento rozhovor možno práve teraz čítajú vaši budúci klienti. Prečo by si mali vybrať práve vás a čím sa líšte od konkurencie?

Rastislav: Základom je diverzifikácia portfólia, kvalitný tím odborníkov a správne nastavenie vnútorných stratégií firmy. Toto by nemalo chýbať v žiadnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá podnikaním v oblasti financií. Ľudia, ktorí sa rozhodujú investovať by mali vedieť, že investovaním nezbohatnú okamžite a ak im niekto tvrdí opak, tak klame. Investovanie je dlhodobý a náročný proces, fascinujúci a nikdy nekončiaci. A ak ho spoločnosť odkáže uchopiť správne, dokáže aj vybudovať stabilné, výnosné a bezpečné prostredie pre svojich klientov.  

Jakub:  Dôvodov je viac, preto vyberiem len tie, ktoré by boli rozhodujúce pre mňa. Zameriavame sa hlavne na trading, preto vieme zhodnocovať vklady našich klientov v každom jednom trhovom cykle. V podstate nám nezáleží na tom, či trh smeruje dole alebo hore. Pre nás je dôležité to, aby tieto výkyvy boli čo najvýraznejšie. Ako jediní na Slovensku používame metódu protikrízového investovania (toto know-how si však nechám pre seba :P) a stávame sa tak bezpečnou voľbou - istotou. Portfólio, ktoré realizujeme v sebe neskrýva žiadne poplatky ani pokuty, ako je to zvykom v praxi, to považujem za výhodu a štandard.Prejdime teraz osobitne k vám Rasťo a Jakub. Aká je vaša životná filozofia? Podľa čoho sa riadite v živote?

Rastislav: Pre mňa ako človeka a podnikateľa neexistuje žiadne možno. Buď chceš, alebo nechceš. Nie je nič medzi tým. Takúto filozofiu aplikujem doma v súkromí, v podnikaní, pri rôznych stretnutiach a v situáciách, ktoré niekedy nevieme predvídať. Práve tento postoj pre mňa predstavuje menej sklamania, veľa ušetreného času a možnosť sústrediť sa na to, za čím kráčam.

Jakub: Rád sa riadim logikou, ktorá mi pomáha pri každej činnosti a teda aj v podnikaní. Vždy sú dôležité sny, z ktorých tvoríme ciele a ak dokážeme jasne myslieť, vieme sa dopracovať k tej správnej stratégii a krokom. Riadim sa intuíciou a názor si tvorím sám. V rámci podnikania si myslím, že tie najlepšie firmy sú tie, v ktorých vedení stoja ľudia ochotní spraviť vždy o niečo viac.

Ako zakladatelia spoločnosti ste často v teréne.  Náplňou vašej práce je aj časté stretávanie sa so stálymi aj potenciálnymi klientmi, ktorí majú osobitný prístup, správanie a prejav. Čím si vás vedia ľudia získať?

Rastislav: Doba, v ktorej žijeme je veľmi rýchla a čas ľudí je drahý. Preto mám rád otvorené a jasné jednanie a komunikáciu, či už v biznise alebo v súkromnom živote. Rovnako na mňa veľmi zapôsobí aj to, ak je človek empatický, vie byť úprimný a dokáže sa vžiť do kože iných. Doslova neznášam ľudí, ktorí “zjedli múdrosť tohto sveta”. Klienti sú pre nás dôležití, no aj v biznise je možné zachovať si základné ľudské hodnoty.

Jakub: Môžem povedať, že ľahko si ma ľudia získajú vtedy, keď presne vedia, čo chcú a jednajú na rovinu. Takýto prístup si veľmi cením a vždy viem, že stretnutie bude príjemné a plodné. V podnikaní je to potrebné ešte viac. Nadovšetko uznávam skutočných odborníkov a ľudí, ktorí sa špecializujú na to, v čom skutočne vynikajú. Stávajú sa tak špičkou vo svojom odbore a práca sa potom stáva zábavou a radosťou, je ľahké nájsť motiváciu.

Veľa ľudí si dáva záležať, aby spravili skvelý prvý dojem. Niektorí sa možno pripravujú na takéto stretnutie aj pár dní vopred. Čo si však vy myslíte o prvom dojme?

Rastislav: Viem, že veľa ľudí sa spolieha práve na prvý dojem. Tiež som to vnímal podobne, najmä na začiatku podnikania. Môj postoj sa však po niekoľkých skúsenostiach zmenil. Momentálne sa na prvý dojem takmer nesústredím, snažím sa vnímať viac. Na samotného človeka si spravím názor až na základe viacerých stretnutí a bližšieho spoznania sa. Na prvý dojem sa človek nemusí zdať príjemný alebo naopak, hrá to až veľmi dobre. Aj ja mávam zlé dni a preto ľudí nesúdim okamžite. Čo sa týka prvého dojmu, ktorý zanechávam ja sám, snažím sa vždy vystupovať na úrovni a dať človeku jasne najavo, že mi môže dôverovať.

Jakub: Na prvom dojme si dávam vždy záležať. Som perfekcionista, takže práca pre mňa znamená dokonalú prípravu, rozvážne plánovanie a množstvo malých detailov, ktoré sú viac aj menej dôležité. Myslím si, že takýto postoj je v tradingu nevyhnutný a na obchodnom stretnutí môže len pomôcť - ukáže klientovi úroveň a spoľahlivosť firmy, do ktorej prichádza a rozhoduje sa investovať. Hodnotenie iných rád prenechávam na konkrétne výsledky. Tie sú najlepším ukazovateľom toho, že je človek kvalitný, zamestnanec poctivý, partner spoľahlivý, stratégia uskutočniteľná, cieľ správne stanovený a podobne.

Vo väčšine prípadov majú ľudia svoj idol, ktorý ich vo veľkej miere ovplyvnil.  Ovplyvnila nejaká úspešná osobnosť za posledné roky aj vás?

Rastislav: Jednoznačne Tomáš Baťa. Spôsob, akým sa správal vo svojej firme a k svojim zamestnancom považujem za niečo hodné napodobenia. Nie je to jednoduché a prax je vždy náročná, ale nie je to ani nemožné. Preto sa ako zakladateľský tím sústredíme nielen na ciele a chod firmy ako takej. Zameriavame sa na každého jedného človiečika, ktorý k nám prichádza. Riadime sa heslom - “spokojný zamestnanec znamená úspešnú firmu”.

Jakub: Zo svetových osobností biznisu je to určite Steve Jobs. Inovačné myslenie, nekompromisný prístup a jasné zameranie sa na prácu. Presne to očakávam aj sám od seba. Zo športovcov je to Cristiano Ronaldo pre jeho disciplínu a tvrdú prácu. Spojenie otvoreného myslenia, inovácií a tvrdej práce je pre mňa absolútnou alfou a omegou, cestou k úspešnému podnikaniu a vytvoreniu nových možností, ktoré budú o pár rokov znamenať viac.

Vráťme sa teraz späť o pár rokov dozadu. Akú radu by ste dali svojmu 18-ročnému JA?

Rastislav:   Veľa cestuj a objavuj, neprestávaj sa učiť cudzí jazyk a zbieraj čo najviac skúseností (tých dobrých aj zlých) zo svojho okolia.  

Jakub: Nakoľko som mal osemnásť rokov v roku 2011, moja jednoznačná a veľmi rýchla rada by bola: ,,naťukaj do Googlu slovo Bitcoin a kúp ho!” :D

Aké máte plány do budúcnosti z pohľadu firmy?

Rastislav: Firma sa pripravuje na postupné zavádzanie dalších produktov do portfólia, s čím prichádzajú aj noví klienti. Momentálne sme otvorili náš vnútorný systém a do svojho tímu priberáme talentovaných obchodných manažérov.

Jakub: Byť spoľahlivým partnerom pri zhodnocovaní finančných prostriedkov pre každého nášho klienta a partnera. Vytvoriť priestor pre veľké firmy, podnikateľov, ale aj pre bežných ľudí. Náš najbližší cieľ je transformovať firmu na zahraničnú akciovú spoločnosť.  

Prevažná väčšina návštevníkov tohto webu sú mladí ľudia, ktorí hľadajú smer a snažia sa dosiahnuť svoje ciele. Je niečo, čo by ste im odkázali?

Rastislav: Viac načúvať ľuďom, ktorí sú skúsenejší (hoci sú niekedy otravní) a rovnako aj prostrediu okolo seba. Riadiť sa svojim vlastným srdcom a intuíciou.

Jakub: Nájsť si hobby a takú prácu, ktorá bude skutočným a zmysluplným naplnením času a potenciálu. Stať sa v tom, čo robia tými najlepšími.