ROZHOVOR: Youtuber a spisovateľ Michal Drienik

Úspešný spisovateľ, certifikovaný tréner a Youtuber s originálnou tvorbou. Takto a inými slovami by sa dal opísať mladý Prievidžan – Michal Drienik.  Michal ako jeden z mála ľudí na Slovensku sa aktívne venuje témam ako sú vizualizovanie, meditácia, zhmotňovanie našich cieľov a túžob, či rôznym iným témam podobného zamerania.


Na úvod ti chcem pogratulovať k vydaniu knihy – Rozvíjaj rovnako telo aj myseľ. Kniha už vyšla pred nejakým časom. Aký príbeh stojí za vydaním tvojej prvej knihy?

Michal: Ďakujem ti krásne a rovnako ďakujem aj za pozvanie na rozhovor. Prvá myšlienka s písaním prišla po maturite, kedy za mnou prišla učiteľka a oznámila mi, že môj sloh je najlepší na celej škole. Ako čas plynul a ja som sa začal venovať písaniu článkov o cvičení a stravovaní, tak za mnou prišiel jeden jasnovidec. Dovtedy som na podobné veci veľmi neveril, ale tá osoba vedela o mne všetko. Aj také veci, ktoré som nikdy nikomu nepovedal a na konci nášho dlhého rozhovoru mi povedal, že mám obrovský talent na písanie a určite za svoj život napíšem viacero kníh. Neskôr som sa začal venovať osobnostnému rozvoju a ezoterike, písaniu nejakých článkov na tieto témy a točeniu videí. Následne to prišlo ako čistá inšpirácia. Jedno poobedie som si dal power nap (šlofíka :D) a ihneď po prebudení som mal hlasnú myšlienku v hlave, ktorá kričala: „Začni písať knihu – Rozvíjaj rovnako telo aj myseľ“ Nedalo sa to ignorovať, zimomriavky som mal na celom tele. Rozplánovanie tém a samotné písanie knihy išlo tak ľahko, ako len mohlo.

Je známe, že už teraz pracuješ na druhej knihe. V akom duchu sa bude niesť a čo môžu ľudia od nej čakať?

Michal: Z druhej knihy mám za sebou už polovicu. Písanie ide tiež veľmi dobre, len momentálne nemám toľko času na písanie. Veľa vecí sa mi za ten čas splnilo a teda ma aj pracovne vyťažilo, za čo som samozrejme vďačný. Druhá kniha ešte nemá presný názov, ale bude sa niesť v duchu: „Ako si zlepšiť život pomocou sily myslenia“. Nechcem, aby názov vyznel príliš mudrlantsky a preto ho musím ešte pozmeniť. V knihe píšem o všetkom, čo som za ten čas zistil a naučil sa. Rovnako aj píšem o veciach, ktoré mi vždy v iných knihách chýbali a boli pre mňa chýbajúcou puzzlou. Chcem, aby bola odlišná a dala ľuďom všetko, čo im bude treba.

Zaujímali ťa témy ako osobný rozvoj a motivácia (viem, že to slovo nemusíš) vždy, alebo prišiel nejaký zlomový moment, ktorý to celé odštartoval?

Michal: Z moje strany to bol úplný nezáujem, ktorý niekedy vrcholil až do stavu pohŕdania. Ja som bo ten najväčší neveriaci realista na svete. Nič ako meditovanie pre mňa neexistovalo a všetko naokolo bola náhoda. Ak si pripravený, tak ťa život zlomí, zmení a nasmeruje. Tak to bolo aj v mojom prípade. Miloval som cvičenie viac než čokoľvek iné. Natrhol som si na ľavej ruke štyri šľachy a to ma odrovnalo na celý rok od cvičenia. Čo sa vtedy nestalo? Depresie. Potom som objavil knihy ako Pokojný bojovník, Abraham Hicks, Sila prítomného okamihu, atď. Na Youtube na mňa očkom žmurkol chlap menom Elliott Hulse a už som sa viezol na lodi zvanej osobnostný rozvoj. Vtedy som si uvedomil, že chcem ľuďom odovzdávať to, čo pomohlo v ťažkých časoch mne.
         
24321707_1715152178529957_28797295_opng

Na sociálnych sieťach máš pomerne aktívne publikum. Robíš to podľa nejakej stratégie, alebo ideš prirodzenou cestou tak, ako to cítiš?

Michal: Toľko ľudí mi píše s rôznymi stratégiami a ponukami na zlepšenie výkonnosti a zbieranie fanúšikov. Zatiaľ na mňa ľudia s 200 followermi a cenou za kurz 280€ pôsobia nedôverčivo a teda som nikdy nič také neriešil. Na internete som našiel rôzne rady, ale koniec koncov som to zatiaľ nejako nehrotil. Viem, že keby sa viac posnažím, tak môžem byť číslami už inde, ale momentálne idem spomínanou prirodzenou cestou a iba tvorím a zdieľam.

Čo ty a škola? Ako hodnotíš svoj študentský život a aký typ študenta si bol? Skús sformulovať aspoň jednu vec, ktorú si si vďaka škole odniesol do života.

Michal: Škola, zaujímavá spomienka. Zvláštne je, že som vyštudovaný mechanik počítačových sietí a takej pracovnej oblasti som sa vždy vyhýbal. Príde mi zvláštne od 15 ročnej osoby chcieť vedieť a vybrať si školu, ktorú má dokončiť a venovať sa danej oblasti po zvyšok svojho života. Na vysokej som vydržal iba pár mesiacov a uvedomil som si, že ja to radšej skúsim po svojom a za tých 5 a viac rokov, ktoré by som strávil študovaním, niečo vybudujem. Samozrejme, pokiaľ by som chcel byť doktor alebo právnik, tak je to úplne niečo iné. Zo školy som si odniesol to, že skutočné vzdelanie začína až po jej opustení.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia s najhoršou minulosťou majú často najlepšiu budúcnosť. Máš aj ty nejakú príhodu z detstva, ktorá ťa ovplyvnila?

Michal: Ja som mal práveže detstvo veľmi pekné, až na šikanu v prvom stupni na základnej škole. Ale to sú veci, ktoré si so sebou nenesiem a neopieram sa o ne. Mňa skôr zmenilo obdobie od mojich 21. narodenín, kedy sa mi život začal premieňať doslova pred očami. Zranenia, depresie, hľadanie samého seba, zmena okolia a záujmov. Taký veľký životný BOOM, ktorému pochopí časom iba ten, ktorý si tým prešiel.
         
image1 1jpeg

Jedno z tvojich najúspešnejších videí je asi test, ktorým si vieš zhmotniť gumenú kačku. Tento test už odskúšalo pomerne dosť ľudí. Sám to skúsil a bol som milo prekvapený ako to funguje. Po akých druhoch videí je u teba najväčší záujem?

Michal: Najviac mi ľudia píšu na dve témy. Veľmi žiadané sú riadené meditácie, ktoré narozprávam do štúdiového mikrofónu a hneď po tom chce každý vedieť, ako si má nejakú jeho konkrétnu vec alebo zážitok pritiahnuť do svojho života. Kačka je až taká populárna, že neprejde dňa, kedy by mi niekto neposlal na Instagrame fotku gumenej kačky. Pár dní dozadu sme boli v Demänovskej ľadovej jaskyni a čo neplávalo v malinkom kúsku vody v národnej chránenej oblasti? GUMENÁ KAČKA! Skoro som oči vyvalil.

Máš nejaké heslo/motto, podľa ktorého sa riadiš? Ak áno, aké to je?

Michal: Ale samozrejme, každý z nás by mal mať svoje vlastné presvedčenie o svete v ktorom žije. Moje je: „Život je nádherný a zlepšuje sa každý deň.“ Je to vyhlásenie, ktoré neškrtí svet za krk, ale naopak dovoľuje svetu aby sa sám zlepšoval a aby som sa mohol plaviť po prúde spolu s ním.

Ľudia väčšinou neberú vážne tých, ktorí majú veľké sny a plány. Ako to bolo v tvojom prípade? Dostával si morálnu podporu zo strany okolia pri tvojich začiatok?

Michal: Dostával som podporu jedine od maminy, brata a dvoch kamarátov. Zvyšku okolia som bol na smiech. Najviac ťa to zamrzí, keď ti neveria tvoji kamaráti. Musíme si byť vedomí našich cieľov a vedieť dôvody prečo robíme to, čo robíme.
         
24281900_1715152181863290_1228327576_opng

Svoju tvorbu zameriavaš na oblasť, o ktorej sa u nás málo hovorí. Nemal si zo začiatku strach, že tieto veci ľudí nenadchnú a nebudú ťa brať vážne?

Michal: A ako! Videá som začínal točiť v pivnici o 5:00 ráno len kvôli tomu, nech ma nikto nepočuje. Vešal som ich na internet s malinkou dušičkou. Potom som si povedal, že ak niekto môže preraziť s natáčaním Minecraftu, tak ja môžem s týmto! :D (nič proti streamerom)

Málo ľudí vie, že máš aj lifestylový blog s názvom Be Different. Pokús sa priblížiť ľuďom o čo ide.

Michal: Už sú to tri roky, kedy sme si založili blog s kamarátom. Chceli sme ľuďom ukázať nový pohľad na samotné cvičenie a zdravé stravovanie. Ako čas plynul, tak som sa pomaly prevalil na stranu osobnostný rozvoj a budovanie môjho vlastného mena. Kamarát sa tomu venoval málo oproti tomu, koľko energie som do toho vkladal a potom ešte odišiel študovať na vysokú školu do zahraničia. Momentálne je pre mňa celý projekt už iba nostalgiou, aj keď je v ňom veľa roboty. Cvičenie ma baví ešte viac, než ma bavilo pred tým a prácu osobného trénera milujem celý srdcom. Ale uvedomil som si, že mám len obmedzené množstvo energie a tvorbu chcem venovať iným smerom. Tvorím videá, ktoré pomáhajú a robím prácu, ktorá pomáha. Dokázal som to skĺbiť a mám z toho obrovskú radosť.

Máš teraz možnosť sa prihovoriť ľuďom, ktorí čítajú tento rozhovor. Čo by si im rád odkázal a akú radu by si im dal, ak majú sny a ciele ale boja sa spraviť prvý krok?

Michal: Uvedomte si, že ten čas aj tak ubehne. Neodkladajte to, čo chcete spraviť. Ak začnete dnes, tak o rok budete už úplne inde. Ak nezačnete, tak o rok môžete jedine ľutovať. Tá túžba a chuť niečo spraviť z vás nezmizne. Ak nebudete nasledovať hlas svojho srdca, tak nikdy nenájdete svoje skutočné šťastie. Dokážete omnoho viac, než si myslíte a sila vášho myslenia je ohromná. Začnite si dávať pozor na to, ako sa cítite a na čo pravidelne myslíte.
Ešte aby som nezabudol, tak vedzte, že meditovanie vám zmení život. „Nevyskúšaš, nevieš.“