ROZHOVOR: Autori podcastu 24 hodín na úspech Jaroslav Sedlák a Bernard Koprna

Po dlhej dobe bude účastníkom rozhovoru dvojica. Hosťami tohto rozhovoru sú Jaroslav Sedlák a Bernard Koprna. Títo páni minulý rok spustili podcast 24 Hodín na úspech, ktorý je dnes jasným nositeľom slova úspech. Ich podcast je dlhodobo jeden z najpočúvanejších na Slovensku a stabilne si udržiava popredné priečky. To však nie je jediná aktivita, ktorou sa Jaro a Bernard zaoberajú. 


Lukáš: Ešte predtým, než sa naplno obujeme do tohto rozhovoru, skúste sa ľuďom predstaviť. Niečo som už načrtol v úvode ale vy sa asi poznáte najlepšie ☺. Takže Bernard a Jaro, kto ste a čomu sa venujete?

Jaroslav: Pracujem ako regionálny riaditeľ predaja v spoločnosti ASO VENDING, ktorá je najväčším vendingovým dodávateľom na Slovensku. Sme predovšetkým „kávová firma“. Pre našich zákazníkov, ktorými sú hlavne výrobné podniky a office priestory, zabezpečujeme okrem samotnej kávy aj technológiu a servisnú starostlivosť. V rámci mojej pozície som zodpovedný za jednania u TOP zákazníkov, za prípravu projektov a samozrejme – za výsledky celého môjho obchodného tímu.
Bernard: Pomáham ľuďom a firmám získať lepšie výsledky. V rámci koučovania im pomáhať objaviť finančné príležitosti, ktoré doteraz prehliadali, v rámci strategického rozvoja im pomáham postaviť systémy, ktoré im uvoľnia čas a zároveň zvýšia zisky. Takže vlastne ľuďom a firmám pomáhať zarobiť viac peňazí a zároveň to robiť efektívne – bez toho, aby museli zbytočne márniť čas na neproduktívne veci. Okrem toho aktívne investujem do nehnuteľností a iných aktív za účelom budovania si svojich pasívnych príjmov.

Lukáš: V súčasnosti je asi práve podcast platformou, cez ktorú vás ľudia najčastejšie spoznávajú. Mám pravdu?

Bernard: Ja sa v online svete aktívne pohybujem od roku 2013, takže mňa veľa ľudí poznalo oveľa skôr ako sme začali nahrávať podcast. Publikujem články, som aktívny na Facebooku a Instagrame, odosielam email newsletter, vydal som v Decembri svoju prvú knihu, každý mesiac prednášam naživo pred publikom a podcast je ďalší spôsob ako nás ľudia môžu spoznať. Ja osobne nikomu neodporúčam spoliehať sa na iba jednu vec. Treba robiť čo najviac vecí. 
Jaroslav: To je ťažko povedať. Nemám presné čísla, aby som to mohol porovnať. Ja som sa však donedávna pohyboval predovšetkým v offline svete a kontakty zbieral hlavne tam. Ale určite to bude kombinácia. Sociálne siete + podcast + offline. Každopádne, obrovský potenciál vidím v sociálnych sieťach. Tá rýchlosť, akou si dokážeš budovať brand, je neuveriteľná.

Lukáš: Pri podcaste ešte chvíľu zostaneme. 18.02.2019 ste podcast oficiálne spustili. Máme tu rok 2020 a váš podcast má viac ako 19 000 vypočutí. Ako vlastne vznikol nápad začať robiť podcast?

Bernard: S Jarom sme boli predtým ako sme sa rozhodli založiť podcast pravidelne v kontakte. Rozprávali sme sa o rôznych veciach, ja som hľadal nové spôsoby, ako osloviť ešte viac ľudí, Jaro to isté a tak nejak prirodzene z toho vyplynulo, že vyskúšame spraviť podcast. Obaja sme sami počúvali a počúvame podcasty, tak nám to prišlo ako prirodzená voľba. Zbehlo sa to veľmi rýchlo. Jaro išiel kúpiť mikrofóny a techniku, dohodli sme sa na mene, na prvých témach, nahrali sme prvé dva diely, ja som to nahodil na internet a podcast bol oficiálne na svete.

Lukáš: Pred nahrávaním sa snažíte vytvoriť nejaký systematický plán, alebo čisto improvizujete?

Bernard: Určíme si tému a základné body. Vždy nám ide o to, aby to bolo pre poslucháčov čo najhodnotnejšie. Častokrát sa inšpirujeme témami, ktoré nám posielajú ľudia - to je tá strategická časť, aj keď strategická je asi silné slovo. A potom začneme nahrávať a začneme sa o tom rozprávať. Máme skúsenosti. Máme sa o čo s ľuďmi podeliť a snažíme sa navzájom dostať zo seba čo najhodnotnejšie rady a tipy ohľadom tej témy.  
Jaroslav: Vždy si najskôr povieme tému, pripravíme si základnú kostru, ktorá sa skladá z 3 – 5 bodov a ideme na to. Zvyčajne si pred nahrávaním buď vymeníme pár správ, alebo sa stretneme o niečo skôr a riešime to osobne. Ale nepredstavuj si za tým žiadne prešpekulované brainstormingové mítingy. Celý ten proces je otázkou 10 – 15 minút. Chceme byť autentickí. Rozprávame veci z praxe. Rozprávame o tom, čo si myslíme a čo zažívame.

Lukáš: Bernard, ty si na konci roka 2019 vydal knihu s názvom Finančná nezávislosť teraz (Prekvapujúca pravda o financiách, nezávislosti a vašom stave mysle). Sú predmetom tvojej knihy výhradne financie alebo si tam môžeme nájsť aj niečo iné?

Bernard: Kniha je rozdelená na dve časti. Prvá časť je o nájdení nezávislosti vo svojej mysli, keďže veľa ľudí je uväznených vo vlastnom väzení, ktoré si vo svojej mysli pre seba vystavali. A to má na dosah každý z nás. Každý sa môže oslobodiť. Takže v prvej časti objavujeme, odkiaľ nezávislosť skutočne prichádza, prečo sa niekedy stráca, ako úlohu v tom hrá naša myseľ a hlavne čo s tým spraviť. Druhá časť je o financiách. Ako ich získať, zarobiť, manažovať, atď. Ale tá prvá časť je dôležitejšia, pretože keď ide človek do zarábania peňazí s obmedzeniami svojej mysle, ide mu to veľmi ťažko. Trápi sa. Ale keď je voľný, keď je skutočne nezávislý a cíti to, zrazu bude vidieť viac príležitostí, vráti sa mu zdravý rozum a bude úspešnejší.

IMG_1836JPG

Lukáš: Jaro ty pôsobíš ako regionálny riaditeľ predaja ASO VENDING. Prečo práve oblasť predaja?

Jaroslav: K predaju ma priviedla príležitosť. Nie je za tým žiadny strhujúci príbeh. Keď som skončil strednú školu, chcel som začať zarábať peniaze. Tak som zobral prvú ponuku, ktorá mi prišla do cesty. Začínal som ako predajca v stavebnej firme. Zarábal som myslím niečo okolo 10 000 (ešte korún) mesačne a prvý polrok som nevedel, kde budem všetky tie peniaze míňať (smiech). Teraz s odstupom času však môžem povedať, že som vďačný za to rozhodnutie. Fascinuje ma obchod ako taký. Tá myšlienka. Pretože vidím, že všetko okolo nás sa deje na základe toho, že niekto niečo predá. A teraz nemyslím len biznis. Predávame, keď chceme niekoho pozvať na rande, predávame seba, keď ideme na pohovor, predávame, keď sa rozprávame so svojím dieťaťom a chceme, aby si konečne oblieklo bundu. Predávame neustále. Som presvedčený, že ak si dobrý predajca, dokáže to priamo ovplyvniť kvalitu tvojho života. Pracovného a tiež súkromného. Staneš sa vďaka tomu lepšou a silnejšou osobnosťou. Aj preto som sa rozhodol využiť moje doterajšie skúsenosti a v blízkej dobe spustím online koučing určený výhradne pre obchodníkov.

foto2png

Lukáš: Bernard, znovu otázka pre teba. Ty už vyše 10 rokov pôsobíš ako kouč a tvojimi seminármi Zobuď sa produktívny, Úspešný kouč, a vzdelávacím programom Magnetické sebavedomie si prešli tisícky ľudí. Prečo si sa rozhodol ísť touto cestou?

Bernard: Vždy ma zaujímalo čo sa deje v ľudskej mysli. Ako je možné, že niekto rozmýšľa istým spôsobom, je nejako nastavený a ide si za svojím a má výsledky a druhý človek rozmýšľa trošku inak a už nemá dobré výsledky. Odkrývanie týchto jednotlivých rozdielov, ktoré znamenajú rozdiel medzi úspešným a ľahkým životom a utrápeným a náročným životom, to ma vždy fascinovalo. A o tom je koučing. Mám klientov, s ktorými som začal pracovať a mesiac predtým mali príjem 0 eur a mesiac potom ako sme začali pracovať, mali príjem 8000 eur. Pritom sme zmenili iba pár vecí. To je na tom to úžasné. Stačia malé zmeny, ale tie produkujú obrovské výsledky.

Lukáš: V jednej epizóde spomínate, že v súčasnosti sú pojmy ako motivácia alebo osobnostný rast už preceňované a často zneužívané rôznymi pseudo-koučmi. Máte pocit, že v súčasnosti vzniká pretlak rôznych „motivátorov“? Ak áno, v čom vidíte najväčší problém?

Bernard: Ja v tom problém nevidím. Jednoducho to tak je. Keď som začínal pred 10 rokmi koučovať, tak tu pôsobili ľudia, ktorí prišli na scénu veľmi rýchlo a potom aj postupne odišli. Dlhodobo bolo úspešných iba pár ľudí, ktorí boli naozaj kvalitní. Takže trh sa postupne sám vyfiltruje. Kvalitní a tí, ktorí sa neustále zlepšujú, zostanú a tí druhí to vzdajú. To je prirodzený proces v každom jednom podnikateľskom prostredí, takže sa vlastne nedeje nič neobyčajné. Ja osobne držím palce každému, kto sa rozhodne zvoliť si cestu kouča alebo inšpirovať ľudí, pretože to znamená, že počúva svoj vnútorný hlas a vydal sa na túto cestu. 

Bernard-Koprna-koupng

Jaroslav: Nemyslím si, že sa jedná o pretlak. Keď sa v týchto sférach pohybuješ, logicky častejšie narazíš na ľudí s podobným zameraním. Je to normálne. Ja osobne fandím každému, kto sa rozhodne pracovať v oblasti, ktorá ho baví a inšpiruje. Na tomto svete nemáme možnosť žiť až tak dlho, aby sme si mohli dovoliť prežiť život v práci, ku ktorej máme odpor. Ale áno, sú aj veci, ktoré mi vadia. Napríklad to, keď niekto samého seba stavia do pozície experta. Akokoľvek tvrdo a nepríjemne to znie, nemám rád samozvaných expertov. Mám rád pokorných ľudí za ktorých hovoria výsledky, nie veľké reči.

Lukáš: Svet predaja sa neustále mení. Veľa ľudí aj začne podnikať, budovať nejaký brand ale málokto dotiahne veci do úspešného konca. Čo by ľuďom nemalo chýbať vo svete predaja a obchodu?

Jaroslav: Neustále na sebe pracovať, rozvíjať sa a investovať do seba. A potom určite vytrvalosť. Je to beh na dlhé trate. Čo urobí vrcholový futbalista, keď sa mu 10 zápasov nedarí streliť gól? Skončí kariéru?

Lukáš: Akú radu by ste dali svojmu 18-ročnému ja?

Jaroslav: Nedávaj si tetovanie na tak viditeľných miestach! Ale keď to už musí byť, tak si vymysli inú blbosť ako tieto motívy (smiech).
Bernard: Neber všetko tak vážne a usmej sa! A porozmýšľaj nad tetovaním na viditeľných miestach ☺ (smiech).

Lukáš: Vo svojich oblastiach ste pomerne úspešní. Určite mi dáte za pravdu, že to, kým ste dnes stálo veľa námahy a tvrdej práce. Nemáte občas pocit, že ste si vybrali tú zložitejšiu cestu namiesto tej jednoduchšej (stabilná práca a plat, menej povinností, viac času na zábavu...)?

Bernard: Podnikanie so sebou prináša obrovskú príležitosť - potenciál pre obrovské zisky, ale aj obrovské riziko. Zamestnanie so sebou prináša istotu platu a možnosť nestarať sa o nič navyše, ale aj platové limity a možnosť nikdy naplno nenaplniť svoj skutočný potenciál. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Nie je ľahšia ani ťažšia cesta. Lepšia otázka je, čo ťa robí šťastným? A mňa robí skutočne šťastným koučing, investovanie a všetko okolo toho. Potom človek tú tvrdú prácu nevníma ako tvrdú prácu, ale ako zábavu. A námahu nie ako námahu, ale ako kroky potrebné k dosiahnutiu cieľov. Mení sa tým perspektíva a prístup.☺
Jaroslav: Je to vecou vnímania. Keď máš rád svoju prácu, prekonáš aj také situácie, ktoré by iných položili.

Lukáš: Ľutujete niečo v živote?

Bernard: Nie. Ja verím, že všetko sa stalo pre nejaký dôvod. Niekedy ho možno nevidím jasne, ale to neznamená, že tam nie je. Čo sa malo stať, sa stalo a ideme ďalej. 
Jaroslav: Ľutujem veľa vecí. Ľutujem, keď nezvládnem situáciu a zareagujem inak, ako by som chcel. Ľutujem, keď niekedy sedím za počítačom dlhšie miesto toho, aby som strávil viac času s dcérou. Ľutujem, keď sa zachovám podráždene... Ale ako sa hovorí - po bitke je každý generál.

Nvrhov plocha 1png

Lukáš: Ak to nie je tajomstvom, kde sa obaja vidíte o 5 až 10 rokov?

Bernard: Mám množstvo cieľov, na ktorých postupne pracujem. Tieto ciele chcem postupne realizovať. Nové investície, cestovanie, rodina. Ale čo je absolútne najdôležitejšie je, aby som bol šťastný a užíval si svoj život. Robím to už teraz a keď v tom zotrvám, to je jediné kritérium, ktoré mi stačí, aby bolo splnené a som spokojný.
Jaroslav: Mojím dlhodobým cieľom je začať zvyšovať kvalitu biznis vzdelávania na Slovensku a v Čechách. Mám určitú predstavu, ale aktuálne z časových dôvodov nemám šancu robiť pre to konkrétne kroky. Ale snáď o pár mesiacov... ☺

Lukáš: Záver rozhovorov už tradične venujem jasnému odkazu pre tých, čo tento blog čítajú. Aká je vaša univerzálna rada, ktorú by ste chceli dať druhým ľuďom?

Bernard: Neber všetko tak vážne a usmej sa! Všetko ostatné do seba zapadne. A vďačnosť. Tá mení všetko k lepšiemu.  
Jaroslav: Zadefinuj si, čo vlastne chceš a polož si jednu zásadnú otázku: Čo by si mal spraviť?
Snaž sa na chvíľu maximálne odstrihnúť emócie a pozrieť sa iba na fakty. Zrazu bude ďalší krok úplne jasný. Možno nie pohodlný, ale jasný.


Bernard Koprna: https://www.bernardkoprna.sk/
Facebook: https://www.facebook.com/bernard.koprna
Instagram: https://www.instagram.com/bernardkoprna/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/bernard-koprna-b861bb1a5/

Bernardovú knihu si vieš kúpiť tu: https://www.financnanezavislostteraz.sk/

Jaroslav Sedlák
Facebook: https://www.facebook.com/jaroslav.sedlak.79
Instagram: https://www.instagram.com/jaroslav.sedlak/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/jarosedlak/