Produktivita počas home officu

Každý kto mohol, prepol v poslednej dobe na nútený home office. Pred časom by to bolo ako splnený sen no dnes zisťujeme, že je s tým spojených kopec problémov a nedostatkov. Tým najväčším je strata produktivity.

Home office nie je dovolenka. Veľa z nás musí fungovať (aj keď v obmedzenom režime) ďalej.
K pojmu "home office" teraz radím všetkých, čiže študentov, firmy aj bežných zamestnancov. Posledné týždne nie sú asi nikomu pochuti. Je to jednoducho náročné pre každého. Kto však povedal, že sa z tejto situácie nedá niečo vyťažiť. Príliš dlho sme sa sťažovali a snívali o tom, aby sme mali viacej času pre seba, svojich blízkych a svoje aktivity. Ver či nie, ten čas práve prišiel. Možno nie za tých najlepších okolností ale kto chce, hľadá spôsoby a kto nie, hľadá dôvody. Otázka znie, ako tento čas využiť efektívne. Áno, náš pohyb je momentálne obmedzený. To však neznamená, že sa nedá robiť niečo zmysluplné aj z pohodlia domova. 

Vypočuj si: #KORONAVÍRUS - Kam smeruje tvoja pozornosť?

stefan-cosma-0gO3-b-5m80-unsplashjpg
Prospešných aktivít je obrovské množstvo. Ja sa teraz podelím s tými mojimi. Ber to ako inšpiráciu, ktorá ti môže pomôcť a trochu skrášliť všedný deň. Tu je teda  niekoľko spôsobov ako využiť domácu karanténu vo svoj prospech a vyťažiť z nej maximum:

1. Čítaj - čítanie je úžasná forma relaxu a odreagovania. Na druhej strane chápem, že nie každý číta. No pokiaľ práve ty knihy čítaš, máš vyhraté. Teraz máš konečne možnosť dočítať knihu, na ktorú už niekoľko mesiacov sadá prach. Nemusí ísť len o motivačné knihy. Pokojne popadni nejakú detektívku, román, hocičo pri čom sa zrelaxuješ. Ak knihy náhodou nečítaš, daj šancu napríklad knihách v audio podobe.
2. Hudba - jednoducho si pustiť nejakú dobrú muziku, len tak. :) Hudba je podľa mňa univerzálny liek na všetko. Vypočuj si svoj obľúbený album alebo skladby, ktoré ti vyčarujú úsmev na tvári.
3. Počúvaj podcasty - počúvanie podcastov je jeden zo spôsobov ako sa môžeš vzdelávať z domu. Je obrovské množstvo slovenských alebo zahraničných podcastov na tie najrôznejšie témy. Ja počúvam napríklad tieto - Tony Dúbravec podcast, 24 hodín na úspech, Dejepis Inak, Sabo Sebou, Nastavenie mysle (Dávid Hanc), Vysielanie NLP Akadémie. Nájdi si oblasť alebo tému, ktorá ťa zaujíma a vyber si podcast, ktorý ťa zaujme.
4. Sleduj filmy a seriály - možno si povieš, že to nie je veľmi produktívna činnosť. A máš pravdu, nie je. Je dôležité si uvedomiť, že tento čas sa dá využiť aj na načerpanie nových síl a na náležitý oddych. S čistým svedomím si teda môžeš vyčleniť aj celú noc sa nejaký film alebo seriál.
jeshoots-com-PpYOQgsZDM4-unsplashjpg
5. Čas s rodinou - vytvoril sa ti ideálny priestor, aby si si počas dňa našiel čas aj na svojich rodinných príslušníkov. Vynahraď im tie mesiace alebo roky, počas ktorých si ich zanedbával, pretože  si mal možno množstvo povinností. Nezabudni, že tento čas je len dočasný a znovu toľko času už nemusíš mať.
6. Mindfulness - technike mindfulness sa venujem aj v mojom podcaste. Máme možnosť prehĺbiť našu spiritualitu a dať si do poriadku svoje myšlienky. Niekedy to najlepšie čo môžeš pre seba spraviť, je nerobiť absolútne nič. Buď sám so sebou, vyčisti si hlavu a sústreď sa na prítomný okamih.
7. Meditovanie - meditovanie si zaslúži samostatný článok ale teraz to nie je predmetom tohto článku. Podobne ako mindfulness, meditovanie je spôsob, ako dokážeš posunúť svoju spiritualitu na novú úroveň. Táto aktivita ti pomôže spomaliť, vnútorne sa rozvíjať a nechať veci prirodzene plynúť...
8. Vzdelávanie - žijeme v dobe digitalizácie a nikdy predtým sme sa nemali tak pohodlne ako v súčasnosti. Množstvo firiem, jednotlivcov alebo komunít ponúka svoje online kurzy za zvýhodnené ceny alebo úplne zadarmo. Webová stránka Udemy ponúka nekonečné množstvo takýchto kurzov často za veľmi dobré ceny. Ja mám momentálne kúpené dva a určite ti takúto formu vzdelávanie odporúčam.
victoria-heath-MAGAXAYq_NE-unsplashjpg

Prečítaj si: Rozhovor s tvorcami podcastu 24 hodín na úspech Jaroslavom a Bernardom

Toto sú všetko iba moje typy, ako si upraviť svoj harmonogram počas dňa. Pokojne si tam doplň čo ti najviac vyhovuje. Rozvíjaj napríklad svoju kreativitu - kresli, vyfarbuj, spievaj, tancuj, hraj na hudobný nástroj, alebo rob hocičo iné čo ťa vnútorne napĺňa. Ako som už vyššie spomínal, tých aktivít ako využiť tento čas efektívne je obrovské množstvo. Nikto z nás nevie, koľko tento stav bude trvať. Preto je v tvojom záujme, aby si si tento čas spríjemnil.