Prečo perfekcionista ťažšie dosahuje úspech?

Ak by som dokázal o niečom rozprávať celé hodiny, bol by to rozhodne perfekcionizmus a jeho vplyv na naše šťastie. Z predošlých článkov na mojom blogu si sa mohol už dovtípiť, že nikdy nerozoberám nejakú tému iba z jedného uhľa pohľadu, ale z viacerých. Život totiž nie je iba čiernobiely. Všetko má svoje svetlú aj tmavú stránku. 

Byť perfekcionistom znamená pracovať na niečom dovtedy, kým nie si na 100% spokojný.
Áno, som presvedčený, že perfekcionizmus vie byť veľmi nápomocný napríklad v biznise. Nikto ťa predsa nebude chváliť za tvoje "odfláknuté" produkty či služby. Aj napriek tomu že vychádzať s pedantom môže byť náročné, rozhodne sa oplatí mať jedného kamaráta alebo aspoň známeho s takouto vlastnosťou. Ak by som sa mal rozhodnúť, radšej budem mať vo svojej blízkosti ľudí, ktorí si dávajú na veciach záležať ako tých, ktorí majú v...paži. 

muhammad-raufan-yusup-rYRE6ju-2K8-unsplashjpg
Objavuje sa tu však jeden veľký problém, ktorý je potrebné odstrániť (v prípade ak potrebná dokonalosť je tvoje druhé "ja"). Títo ľudia majú ustavične s niečim problém a samotná dokonalosť býva dosiahnutá iba veľmi ojedinele. Nestihneš si to poriadne ani uvedomiť a ocitneš sa v začarovanom kruhu. Chceš byť dokonalý, niečo nie je podľa tvojich predstáv, zostaneš z toho frustrovaný a tak tlačíš na pílu ešte viac až do momentu, kým nie si úplne spokojný. 

Prečítaj si: Ako na nás vplýva butterfly effect?

Únikový východ je vždy otvorený

Veľa ľudí by sa aj chcelo zmeniť ale začnú tvrdiť, že pre nich je už neskoro. Fungujú tak niekoľko rokov a oni si už na tento životný štýl zvykli. Samozrejme je to blbosť. KAŽDÝ má možnosť zmeniť svoje neresti a dostať druhú šancu. 
Rád by som teraz vyvrátil jeden mýtus. Tvrdo pracovať automaticky neznamená pracovať efektívne. Všetko záleží od toho, ako si dokážeš jednotlivé povinnosti a úlohy časovo rozdeliť. 

dustin-tramel-zpwpVBjMX3g-unsplashjpg
Životný štýl perfekcionistov nie je z dlhodobého hľadiska vôbec prospešný. Veď si len spomeň na ten začarovaný kruh, o ktorom si pred chvíľou čítal. Predstav si, že niečo také zažívaš skoro dennodenne. Neustále si s niečim nespokojný, pretože to alebo hento nie tak, ako si predstavuješ. Trochu depresívna perspektíva, nemám pravdu? Vtip je v tom, že množstvo perfekcionistov si túto skutočnosť uvedomujú, ale nič s ňou nerobia. Pritom netreba obrátiť svoj život naruby. Stačí ak trochu upustíš z pary a prestaneš si namýšľať, že ťa ľudia začnú vnímať inak. 

Prezradím ti teraz tajomstvo. Nemusíš vôbec nič meniť na svojej povahu pokiaľ s tým nesúhlasíš. V úvode som už spomenul, že všetko má svoje plusy a mínusy. Si priebojný, ctižiadostivý a máš stanovené určité štandardy. Drž sa týchto vlastností, sú skvelé. Prosím ťa iba o jedno. Nikdy neočakávaj rovnaké odhodlanie od všetkých ľudí. Každý má iné záujmy a preferencie. To by si mal v každom prípade rešpektovať.