Prečo je stres (ne)zdravý?

Existuje nespočetné množstvo článkov, kníh, kurzov a prednášok, ktoré sa venujú spôsobom ako sa zbaviť (alebo aspoň obmedziť mieru) stresu. Celý svoj život robíme všetko preto, aby sme sa ho zbavili. Lenže čo ak robíme chybu a mali by sme robiť presný opak?
Stres býva skoro vždy vykresľovaný ako niečo zlé, škodlivé, nezdravé, negatívne. Do určitej miery to pravda je. Nadmerný stres má negatívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, na náš výkon v škole či práci a v neposlednom rade na náš osobný či partnerský život. Stále sa však bavíme o NADMERNOM strese. Je nevyhnuté rozlišovať medzi týmto nadmerným stresom a bežným/primeraným. Prečo to však spomínam? Môže sa zdať, že sa tu iba hrám so slovíčkami a podstata je pritom tá istá. No nie je to tak.

patrick-perkins-ETRPjvb0KM0-unsplashjpg

V čom je teda rozdiel?

Niečo som už stihol načrtnúť v predošlej časti článku. Nadmerný stres priamo úmerne vplýva na naše zdravie, na naše vzťahy a výkon ako taký. Netreba extra vypisovať nejaké omáčka na štýl: "Ako spozorovať známky zvýšenej nervozity a stresu?". Každý príčetný človek to rozpoznať dokáže. Čo však s tým bežným stresom? Táto forma by sa pokojne dala nahradiť tým, čo nazývame adrenalín. Adrenalín je úžasný v tom, že odzrkadľuje prekročenie zóny komfortu. Dostávame sa do stavu, kedy si uvedomujeme jedinečnosť situácie. Cítime, že to čo sa práve deje, nám nie je ľahostajné. A je to niečo skvelé! Skutočnosť je ale taká, že máme tendenciu dávať ruky preč od niečoho nového a nepoznaného. Lebo čo ak sa niečo pokašle? Čo ak sa niečo stane? Čo ak to oľutujem? Je ti to povedomé, že?


Vypočuj si epizódu z podcastu: Možno nedostaneš vždy to, čo chceš, ale dostaneš to, čo potrebuješ


Nauč stres pracovať pre seba, nie proti sebe

Stres ako taký, nemusí byť vôbec zlým. Práve naopak. Vďaka stresu sa v nás prebúdzajú naše zmysly, sme v pohotovostnom režime a naša myseľ pracuje na plné obrátky. Stres a nervozita sú spojené s našimi strachmi. Už dlhé roky všade koluje výskum, na základe ktorého sa zistilo, že ľudia sa v podstate viac boja verejného vystupovania než vlastnej smrti.

Lenže celý náš život zápasíme so stresom. Nemáme šancu žiť život, bez štipky strachu a obáv. Tak to žiaľ (alebo vlastne chvalabohu) nefunguje. Hľadáme rôzne osvedčené rady a triky, ako sa zbaviť. Skúšame všetky možné dostupné a často aj nekresťansky drahé metódy, ktoré by nás stresu zbavili a my by sme tak viedli akože bezstarostný život. Úplne zbytočne. Práve tento stres/adrenalín formuje lepšiu, silnejšiu a hodnotnejšiu osobnosť. Tak prečo ešte míňať peniaze na veci, ktoré ťa o túto šancu pripravia?

anaya-katlego-mHdDmdeyVb4-unsplashjpg

Týchto vecí sa úplne zbaviť jednoducho nedá. To, že napríklad vidíš niekoho sebavedomo, prirodzene a  energicky stáť na pódiu ešte neznamená, že tá osoba nie je pod tlakom. Nejde o nič iné ako o schopnosť vedieť stres a nervozitu pracovať pre seba a nie proti sebe. Skús sa na tento "problém" pozrieť aj z inej perspektívy. Prečo si v strese pred nejakou skúškou v škole? Prečo sa ti roztrasú ruky, keď máš učiniť dôležité rozhodnutie? Prečo cítiš tlak na hrudi keď máš ísť k doktorovi? Odpoveď je prostá. Jednoducho ti záleží na výsledku. Chceš, aby všetko dobre dopadlo. Túžiš a očakávaš minimálne dobrý výsledok. A na tom nie je nič zlé.

Rozhodujúci postoj

Dôležité je byť vnútorne vysporiadaný. Ak sa stotožníš s tým, že celý život budeš musieť čeliť určitej dávky stresu a nátlaku, bude sa ti dýchať o niečo ľahšie. Môžeš mať precestovaný celý svet a mať skúseností plné vačky a aj napriek tomu príde situácia, ktorá ťa vyvedie z miery. Nebojuj proti tomu. Ber to ako výzvu a príležitosť, vďaka ktorej môžeš ďalej rásť. Tvoj postoj totiž rozhodne o kvalite tvoj života.