Poznáš butterfly effect? Toto poznanie ti zmení život.

Skús si na moment predstaviť svet, v ktorom by si  mohol meniť svoju minulosť podľa tvojich želaní. Niektorí by nad niečím takým ani neuvažovali a iní by túto možnosť bezpodmienečne využili. Uvažuj, aké by to bolo...Mať možnosť napraviť chyby a vyhnúť sa tak sklamaniam a neúspechom. Celkom pekná predstava však? Určite by bolo fajn zminimalizovať tie rany od života. Má to však jedno „ale“. Nevieme s určitosťou povedať, do akej miery by to ovplyvnilo dnešok a našu budúcnosť. Touto úvahou sa zaoberá práve butterfly effect.

michal-mrozek-y0iTdaWGBxI-unsplashjpgTento pojem vznikol v roku 1961 vďaka  americkému meteorológovi Edwardovi Lorenzovi. Američan zostavoval dlhodobú predpoveď počasia , čo samozrejme patrilo k náplni jeho práce. Na vyhotovenie predpovedi použil ekvivalent s hodnotou 0,506127 neskôr túto hodnotu skrátil na 0,506. Možno si povieš, že čísla 127 výsledný údaj nejako neovplyvnili, ale stalo sa. Spočiatku si Lorenz myslel, že počítač je pokazený, ale ako sa neskôr ukázalo údaje boli správne. Čím ďalej graf išiel, tým viac sa hodnoty týchto dvoch čísiel líšili. Butterfly effect hovorí o tom, že zmenou aj drobnej veci (v tomto prípade trojčíslia) môže viesť k úplným zmenám do budúcnosti. Nehovorí sa však nič o tom, či sled udalostí sa bude potom vyvíjať pozitívne alebo negatívne. klimate_kaos1jpg

A teraz niečo z praxe. V zime 1894 sa istý malý chlapec v Rakúsku hral vonku na zamrznutej rieke. Ľad pod ním však praskol a chlapec sa začal topiť. Všimol si ho však jeho kamarát a zachránil ho. Z chlapca sa neskôr stal nemecký vojak, ktorý bojoval v I. svetovej vojne. Tvárou tvár britskému vojakovi, ozbrojený čakal na smrť. Tá však opäť neprišla. Britský vojak sa rozhodol toho nemeckého nechať na žive.  O pár rokov na to, tohto muža, ktorý svojim spôsobom dvakrát skoro zomrel celý svet spoznal pod menom Adolf Hitler.

Môžeme iba hádať do akej miery by sa zmenil scenár nášho života, keby dokážeme meniť chod udalostí. Odstránenie chýb z minulosti by teda automaticky nemuselo znamenať lepšiu prítomnosť. Nevieme s určitosťou predpokladať, že by smrť Hitlera v jeho detských časoch znamenal, že by sa II. svetová vojna nekonala. Často sú to tie negatívne skúsenosti, ktoré slúžia ako základný pilier pre uvedomenie si vlastného šťastia. To čo sa ti tu snažím vysvetliť je fakt, že sa vždy bavíme o hypotéze – čo by bolo keby...A preto je zbytočné sa takými otázkami zaoberať. Nedokážem ovplyvniť niečo, čo sa už stalo. Naopak by sme mali začať hľadieť vpred a byť pripravení na nové možnosti.

 

antique-classic-countdown-1095601jpg