Nevieš si dať rady so stresom a povinnosťami? Tu sú moje tipy.

Leto je už nenávratne preč a  kolotoč povinností, pracovného nasadenia a skúšok v škole nás jednoducho neminie. Dnes sa tu síce nedočítaš postupy ako neupadnúť do "ľahkých depresií" zo svojej práce alebo školy. Pokiaľ zažívaj v poslednej dobe ozajstné útrapy, dám ti iba jednoduchú radu. Pokiaľ chodíš do svojej školy/práce z donútia tak sa na to jednoducho vykašli. Viac na vyriešenie tejto situácie nepotrebuješ.

Možno to pre niektorých znie ako čistá fikcia, ale do školy či práce je možné ísť s úsmevom na perách. Zdvíham ruku a pripájam sa k týmto ľuďom. Niekedy sme však až priveľmi iniciatívny a na plecia si toho naložíme viac než si schopní uniesť. V čase písania a vydania svojej prvej knihy som bol v maturitnom ročníku. Nemienil som odfláknuť ani školu a (samozrejme) ani knihu. Musel som sa naučiť skombinovať tieto dva svety tak, aby všetko fungovalo efektívne. S hrdosťou môžem povedať, že sa to dalo zvládnuť.
Prinášam ti teraz niekoľko mojich tipov a pomôcok, ktoré ti pomôžu zvládnuť stres a nával povinností.

#1 Google Calendar

Ide o bezplatnú službu od Google, ktorá slúži na plánovanie rôznych udalostí, úloh a určitých cieľov. Jednotlivé úlohy si môžeš farebne odlíšiť, čím zabrániš chaotickej spleti povinností. Najväčším prínosom je synchronizácia. To znamená, že všetky poznačené termíny si vieš pozrieť na svojom smartfóne, tablete či počítači. Stačí byť prihlásený a o zvyšok sa postará Google. Sám túto elektronickú formu kalendáru používam už nejaký ten čas a neviem si predstaviť fungovanie bez tejto služby. 

dimsjpg

#2 Poznámkový blok 

Aj napriek tomu že s obľubou využívam rôzne výdobytky modernej doby, na klasický poznámkový blok nedám dopustiť. Odporúčam ti ho hlavne v prípade ak máš tiež založený blog, píšeš knihu, skladáš pesničky, alebo si len potrebuješ niečo rýchlo zaznačiť. Áno, môžeš využiť aj klasickú aplikáciu na zapisovanie poznámok v tvojom mobile. Myslím si však, že precvičenie motoriky ruky pomocou písania s perom nikomu nezaškodí. :)

#3 Metóda ABCDE

Pri tejto metóde si abecedu síce neprecvičíš, ale naučíš sa rozdeľovať úlohy na prioritné až po tie, ktoré treba jednoducho nechať tak. Rozdelenie úloh podľa tejto metódy je veľmi efektívne. Behom pár minút zistíš, že z toho kopca povinností sa musíš práve teraz sústrediť iba na maximálne tri úlohy, zvyšné sa dajú vybaviť neskôr. Túto pomôcku som objavil v roku 2015 v knihe od Briana Tracyho - Žiadne Výhovorky! Od nej doby je súčasťou môjho života.

A = úlohy, ktoré je nutné urobiť (ich nesplnenie vedú k vážnym následkom)
B = úlohy, ktoré treba urobiť (ich nesplnenie vedú k miernym následkom)
C = úlohy, ktoré je príjemné robiť (žiadne následky)
D = úlohy, ktoré dokážu spraviť iní (nemusíš byť na všetko sám)
E = úlohy, ktoré môžeš presunúť (ich presunutie nebude mať žiaden následok)

Občas sa snažíme vyhnúť dôležitým úlohám, preto chceme začať od tých najjednoduchších. Takto by si to však robil nemal. Zbytočne míňaš energiu nad primitívnymi a jednoduchými povinnosťami, ktorú by si pri nevyhnutných úlohách potreboval oveľa viac. Nevyhýbaj sa preto problémom a postav sa im čelom!

#4 Diár

Možno máš pocit, že si robím dvojitú robotu keď si všetko značím do diára a využím tiež Google Calendar. Hneď ti to vysvetlím. Za normálnych by to BOLA duplicitná práca. Diár však využívam iba na školské záležitosti a Google Calendar mi slúži na zaznamenanie všetkých povinností, úloh a udalostí v konkrétnom mesiaci. Diár ti odporúčam využívať v prípade ak niečomu venuješ popri práci/škole a chceš mať stále o všetkom prehľad. Podľa môjho názoru dizajn alebo typ diáru nie je dôležitý. Stačí niečo úplne jednoduché a za rozumnú cenu. Predsa len ti odporúčam vyskúšať tento diár. Je to asi to najlepšie čo dostaneš na našom trhu. Ja osobne som tento diár používal. Pracuje sa s ním veľmi dobre a dokáže ťa nakopnúť k lepším výsledkom. Ide síce o diár z vyššej cenovej kategórie ale pracovať s ním je jedna báseň.
Diár Úspechu - R.A.D: http://https://www.martinus.sk/?uItem=442283

#5 Canva

Canva je grafická platforma, ktorá ti vie do značnej časti uľahčiť tvoj pracovný/študentský život. Určite si už musel/musela spraviť nejakú prezentáciu, ktorá ťa stála dostatok energie. Predpokladám, že ak musíš spraviť nejakú prezentáciu, siahneš automaticky po programe Microsoft Powerpoint. A to je veľká chyba! Prvá vec, ktorá ľudí upúta je dizajn. Povedzme si úprimne, ohúri ťa niečo čo si videl už stokrát predtým? Tento program (novšia či staršia verzia) má veľmi limitované šablóny, s ktorými vieš pracovať. Ja osobne keď vidím úvodný snímok v dizajne, ktorý som už videl v minulosti, obsah ma už vôbec nezaujme. Preto vizuálnu stránku prezentácie nemôžeš vôbec podceniť.
Canva je veľmi jednoduchá na používanie a je tu dostatok možností na rozvoj tvojej kreativity. Okrem spomínaných prezentácií tu vieš vytvoriť veľmi peknú grafiku určenú na sociálne siete, plagáty, pozvánky či vizitky. Stačí si len vybrať.
Canva: https://www.canva.com/

canvapng