Netrpezlivosť zabíja tvoje sny. Ako s ňou bojovať?

Mesto, v ktorom žijem sa len tak hemží kaviarňami, cukrárňami, kaderníctvami, reštauráciami a barmi. Niektorí si už za tie roky stihli vybudovať konzistentnú značku, iní to však rýchlo zabalili a išli robiť niečo iné. Žije tu dostatok ľudí na to, aby by si mohli podniky tohto typu medzi sebou stále konkurovať. 

Z hľadiska podnikania máme vrodenú veľmi zlú vlasnosť - sme netrpezliví. Otvorene priznávam, že nie som veľmi hrdý na túto vlastnosť, ktorá mi vie život niekedy poriadne skomplikovať. 
Prečo toto nie je tak, ako by to malo byť? Ten mail mal prísť už pred dvoma dňami... Prečo mešká keď sme sa dohodli na 17:30? Bla, bla, bla. Veď to poznáš.
Možno v týchto dňoch prechádzaš ťažkým obdobím práve s tvojou značkou. No a? Ja iba dúfam, že ťa na tom nič neprekvapuje, pretože nie je možné aby sa niekomu ustavične darilo bez nejakých menších či väčších problémov. 

Teraz ti prezradím, prečo množstvo plánov a vízií skončia do jedného roka. Veľa ľudí nadobudlo dojem, že treba vytrvať prvý rok a v zápätí sa im začne automaticky dariť. Možno sa trápiš s jednou otázkou:  "Čítal som, že ak dokážem prekonať prvý rok svojho podnikania (budovania osobnej značky), tak začnem vidieť výsledky. Prečo potom dosahujem tie isté výsledky ako na začiatku?" Chcem ťa poprosiť o jednu vec. Pokiaľ máš doma knihu, v ktorej sa píše o tom, ako sa ti po jednom roku začne dariť tak sa so mnou skontaktuj. Niekde sa môžme stretnúť, dáme si spolu dobrú kávu a nezabudni priniesť aj tú knihu aby som ti ju mohol obúchať o hlavu. 

Aby toho nebolo málo, tak väčšina naozaj po tom jednom roku naozaj skončí. Je dôležité si uvedomiť jednu vec. Autor píše knihu zrkadlovo. To znamená, že poznatky v jeho knihe sú odrazom jeho doterajších skúseností a zážitkov. Inak povedané, nie všetko čo platí pre autora musí platiť aj pre teba. Jemu sa podarilo vybudovať úspešnú značku behom dvoch rokov ale tebe to môže trvať päť rokov (neber to prosím ťa ako odstrašujúci príklad, dobre?). Na druhej strane, počas tých prvých 365 dní sa naozaj ukáže, kto svoje sny berie vážne a kto nie. 


dhe-haivan-HFMhZD6InJQ-unsplashjpg

Preto je dôležité si ešte predtým, ako začneš svoje ciele premieňať na realitu, položiť základnú otázku -  
Ako veľmi chceš, aby sa tvoj sen stal skutočnosťou?  Najviac na svete! Nič nechcem tak ako zhmotniť svoje sny. Snívam o tom už celé roky!. 
Prečo potom väčšina nezvládne počiatočné neúspechy a prvé prekážky, ktoré prídu? Keď po niečom skutočne túžim dnes, tak po tom túžim zajtra, o týždeň, mesiac, rok a o desaťročie. Problém je v tom, že zo začiatku sú všetci plní entuziazmu a nadšenia. 

Tvoje životné ciele by nemali byť sezónnou záležitosťou. Je to niečo, na čom treba pravidelne pracovať aj keby to malo znamenať, že budeš tvoriť celoživotný projekt. Pozri, ja chápem že zo vzduchu sa žiť nedá a keď sa nedarí, tak s tým treba niečo robiť. Lenže všetko zabaliť a vykašľať sa na to by mala byť až posledná možnosť, nie prvá. Možno iba robíš chyby, ktoré si zatiaľ neuvedomuješ. Kvôli nim možno nemáš také zisky, aké by si očakával. A ako na tieto chyby prísť?

sebastian-herrmann-jzTQVxCyKYs-unsplashjpg

Pracovná porada, ktorej sa zúčastníš iba ty

Je veľmi dôležité, aby si si vedel pravidelne zabezpečiť čas len pre seba, počas ktorého budeš zhodnocovať svoje doterajšie rozhodnutia a aktivity. Je to určitý druh cvičenia, ktorý ti pomôže v mnohých oblastiach. Pretriediš si myšlienky, zistíš čo si robil doteraz správne a čo nie, kde sa môžeš zlepšiť a ak budeš mať šťastie, budeš si môcť odpovedať na otázky, ktoré ťa v hlave trápia už nejaký ten čas.  Za každých okolností však budeš na túto poradu sám. Neutekaj hneď s problémami za tvojou rodinou alebo známymi. Keď budeš mať pocit, že si naozaj bezradný a nevieš si dať s niečim rady, môžeš sa obrátiť na niekoho iného. Som však presvedčený, že svoje problémy by si mal riešiť sám. Nezabúdaj že ide o TVOJE problémy a nie niekoho iného. 

A napriek tomu to nie je iba o podnikaní

Áno, trpezlivosť je veľmi dôležitá v biznise. Netreba však zabúdať ani na osobný život a medziľudské vzťahy. Tam je totiž trpezlivosť rovnako dôležitá (ak nie viac) ako v podnikaní. 
Cudzí jazyk sa tiež nenaučíš zo dňa na deň, chodiť si sa v detstve nenaučil za jednu noc. A takto to platí vo všetkých oblastiach - varenie, spievanie, presťahovanie sa do iného štátu, založenie blogu, vrcholový šport...mohol by som proste pokračovať donekonečna. 

"Nesnažte sa stať veľkým človekom rýchlo. Iba jeden z tisíce takýchto pokusov je úspešný. To je riskantná stávka."
 - Benjamin Disraeli