Kritické myslenie ako zlatá baňa príležitostí. Ako ho využiť?

Kritické myslenie je v biznise mimoriadne podstatné. Občas sa skrátka stanú veci, s ktorými nemôžeš rátať. Neviem ako si na tom ty, ale ja som magnet na neočakávané situácie a vytváranie problematických situácií. Aj napriek tomu sa z toho dá čo-to vyťažiť vo svoj prospech. Ukážem ti ako.

Viem sa naučiť kriticky myslieť aj ja?

Kritické myslenie je vlastnosť, ktorá je u niektorých vrodená a iní si ju naopak musia časom vypestovať. Pokiaľ máš pokojnú, rozvážnu a strategickú povahu, si vo výhode. Nepodliehaš hneď emóciám a hľadáš možné východisko z problému. Nič nie je stratené ani pre tých, ktorí majú sklon panikáriť a predstavovať si ten najhorší možný scenár. Všetko je to o tréningu. Poďme teraz na pár príkladov.

analysis-blackboard-board-bubble-355952jpg

Ak počúvaš môj podcast TVOJ ŽIVOT V TVOJICH RUKÁCH tak vieš, že som raz nahrával
(teda, pokúšal sa o to) desaťminútový diel bez zapnutého mikrofónu. Zvuk bol síce zaznamenaný cez predvolený mikrofón v notebooku ale tá kvalita bola nepoužiteľná. V čom sa prejavilo u mňa kritické myslenie? Jednoducho som využil tento problém vo svoj prospech. Táto udalosť mi poslúžila ako koncept pre ďalší diel, ktorý som spracoval. Mohol som však začať lamentovať, čo sa stane ak jednu stredu neuverejním nový diel. Mohol som tiež zvaliť vinu na techniku. K čomu by to však bolo dobré?

Ďalší príklad. Od konca novembra 2019 som začal so sériou prednášok po základných, stredných a vysokých školách. Moja druhá prednáška mala byť na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Bola to celkom veľká akcia. Mal som zabezpečeného fotografa, s kamarátkou som bol dohodnutý, že mi spraví pár videí a livestream na môj Instagram. Všetko bolo zabezpečené. Teda...až na jednu vec. Cestou som si uvedomil, že nemám USB s mojou prezentáciou. Prevrátil som celú tašku, prehľadal všetky vačky ale ten kľúč sa jednoducho nenašiel. Bol to problém? Jasné že bol, a veľký! Čo však v takej situácií človek urobí? Jednoducho zváži všetky možnosti.

  1. Mohol som zavolať domov, aby niekto z rodiny kľúč doma našiel a prezentáciu poslal cez mail

  2. Nemusel som USB kľúč vôbec použiť, prezentáciu som mal vytvorenú cez stránku Canva, Stačilo teda pustiť prezentáciu online

  3. Mohol som jednoducho vytvoriť novú prezentáciu. V podstate v celej prezentácií boli iba obrázky, jedno video a minimum textu. Mal som na to dostatok času. Stačilo pripojiť školské káble k môjmu počítaču

  4. Nemusel som prezentáciu použiť vôbec. Som presvedčený, že skvelý rečník by mal vedieť o svojej téme rozprávať aj bez nejakých pomôcok.

prednkajpgKaždý problém má svoje riešenie

Možno ťa zaujíma, ako celý príbeh skončil. Po príchode do školy som zapol notebook a po troche hľadania som našiel staršiu verziu prezentácie (medzičasom som ju upravoval). Pozmenil som jednotlivé veci tak, aby vyzerala ako jej novšia verzia. Potom prišla moja kamarátka Dominika (tá, s ktorou som bol dohodnutý na videách). Priniesla so sebou svoje USB a celá nepríjemná situácia sa vyriešila. Bolo po probléme. Čiže Dominika, patrí ti veľká vďaka! Ako vidíš, spôsobov ako zažehnať túto katastrofu bolo veľa. Netreba hneď robiť unáhlené závery. Ešte nemusí byť nič stratené. Samotná situácia nie je často až taká zlá ale svojím prístupom ju iba zhoršujeme.

Nemysli si však, že časom sa neistoty zbavíš. Aj tí najúspešnejší ľudia občas zaváhajú, nie sú si istí a majú pochybnosti. Na niektoré životné situácie sa vopred nedokážeš pripraviť. Kritické myslenie je o zachovanie si chladnej hlavy v napätých situáciách. Ako som už v úvode spomínal, je to mimoriadne dôležité pri budovaní svojej značky.
adult-blur-city-dawn-171296jpg

Akým spôsobom sa však dá to kritické myslenie získať? Tréningom. Nie všetko sa dokážeš naučiť len z kníh a seminárov. Najlepšie sa nové výzvy testujú na vlastnej koži. Bude trvať nejaký čas, kým ťa prestanú ovládať panika. Dlhšiu dobu to trvalo aj mne. Netvrdím, že som profík. No viem oveľa lepšie kontrolovať môj postoj v napätých situáciach než pred pár rokmi. Chce to len čas a trochu odvahy!