"Končím" nemusí vždy znamenať neúspech

Ukončiť proces napredovania a vzdať sa v polke cesty nemusí byť za každých okolností zlé. Práve naopak. V určitých prípadoch ťa čarovná formulka "končím" môže posunúť oveľa viac, ako akýkoľvek úspech. Počas nášho života sme sa naučili, že vzdať sa niečoho (alebo niekoho) je prejav slabosti. Čo ak je to však iba jeden veľký mýtus?

"Ale veď vzdávajú sa iba slabosi..."

Zmena je prirodzená, je to súčasť procesu. Rôzne knižky, tréningy, kurzy, a rôzne druhy informácií na naučili, že sa nemáme nikdy vzdávať. Zvykli sme si spájať vzdávanie sa a neúspech do súvislosti. Považujeme to za niečo nesprávne a myslíme si, že vzdať sa je prejav slabosti a nedostatočnej disciplíny. Preto namiesto toho aby sme počúvli svoj vnútorný hlas, bojujeme sami so sebou týždne, mesiace, prípadne roky.  Práve pre tento tento dôvod sa bojíme odísť zo školy, dať výpoveď z práce alebo zabaliť svoje podnikanie a skúsiť šťastie niekde inde. So sklonenou hlavou a s pocitom ťažoby radšej zostávame na mŕtvom bode akoby sme si mali niečoho vzdať.

scott-webb-5DTY3_FYaNY-unsplashjpg

Systém rozhodovania

Možno práve teraz si prechádzaš naozaj náročným obdobím a nevieš ako ďalej. Máš pocit, akoby si sa stratil na vlastnej ceste. Takáto situácia nie je bezvýchodisková. Najdôležitejšie pre teba bude, ak si zodpovieš dve základné otázky. Daj si však pozor. Môžu sa zdať primitívne, sú však extrémne dôležité. Tvojou úlohou bude zodpovedať na ne intuitívne a zbytočne ich neanalyzovať. Čím dlhšie nad nimi budeš premýšľať, tým sa viac zamotáš. Podvedomie ti skvele poslúži pri rozhodovaní, pretože odpoveď bude vychádzať z tvojho srdca a to je pri tomto cvičení najdôležitejšie. Tu sú:

1. Baví ma to ešte stále?
2. Funguje to ešte stále? 

Ako vidíš, sú to jednoduché a uzavreté otázky. Čo však s nimi ďalej? Teraz sa pozrieme na to, ako by si mal ďalej postupovať. Pokiaľ si na obe otázky zodpovedal "áno", tak ti gratulujem. Žiaden hlbší problém nemáš, možno stratil motiváciu alebo máš za sebou iba náročný deň. Toto je jediný prípad, kedy to je IBA o disciplíne. Maj svoje ciele dostatočne na očiach, vizualizuj si ciele, prípadne si spíš zoznam, prečo chceš dosiahnuť ten konkrétny cieľ. 
Ak tvoj výsledok je nejednoznačný, teda na jednu z nich si zodpovedal kladne a na druhú záporne, budeš musieť niečo vo svojom živote zmeniť zmeniť. Nemusí to byť nič prevratné. Možno iba potrebuješ zmeniť perspektívu, s ktorou nazeráš na svoj cieľ. Perspektíve som sa venoval v samostatnej epizóde podcastu. Tou sa teda bližšie teraz zaoberať nebudeme.J e ale potrebné, aby si sa tomuto problému venoval. Toto už nie je ani o motivácií ani o nedostatku disciplíny. Presne sa na to však zodpovedať nedá. Sám musíš prísť na to, čo je spúšťačom tejto neistoty.
ben-white-qYanN54gIrI-unsplashjpg

Nakoniec tu máme poslednú možnú alternatívu - pri oboch otázkach si odpovedal "nie". V takomto prípade musíš ukončiť súčasnú etapu a začať novú. Vo svojom vnútri cítiš, že ti škola/práca/biznis už viac nedáva zmysel a robíš to len ako zautomatizovaný návyk. A to je chyba. Môžeš dosahovať naozaj fantastické výsledky v akejkoľvek oblasti. Zotrvať na jednom mieste len preto, že sa bojíš vykročiť do neznáma, nemá žiaden zmysel. TOTO je prejav slabosti a neúspechu. Veľa úspešných spevákov a speváčok začali svoju kariéru ako obyčajní členovia nejakej skupiny. Neskôr sa však rozhodli odštartovať sólo kariéru. Mali len dve možnosti - buď ďalej zostanú nevýraznými členmi ich skupiny, alebo zariskujú a pokúsia sa o niečo nové. A myslím si, že mená ako Beyoncé, Justin Timberlake, Michael Jackson či Robbie Williams ti nemusím predstavovať. Toto je iba malá časť ľudí, ktorí nabrali odvahu a vzdali sa cesty, po ktorej kráčali istý čas. Povedali "končím" svojej skupine a zožali väčší úspech už ako samostatný hudobníci.

Začiatky vždy iba s pokorou!

Ešte v úvode som spomenul, že ťa slovo "končím" môže v určitých prípadoch posunúť oveľa viac, ako ktorýkoľvek úspech. Kedy to však neplatí? Ak sa tvoja nová škola, práca, alebo nový biznis len teraz rozbieha, musíš si zahryznúť do jazyka a určitý čas vytrvať. Začiatku sú ťažké vždy a u každého. Žiadna cesta nebýva na začiatku ľahká a úspešná. Nečakaj že zo dňa na deň sa stane niečo veľkolepé.Nie je to o tom, že sa na svoj cieľ vykašleš po jednom týždni kedy si nič nepredal, alebo si nedosiahol požadované výsledky. Nestrácaj pokoru, makaj na seba a pozoruj na sebe určité zmeny. Sleduj svoje pocity. Sleduj či sa menia s odstupom času alebo to sklamanie, nuda a nezáujem zotrváva. Neboj sa robiť riskantné aj keď dôležité rozhodnutia. Nikdy nevieš, či ťa za rohom nečaká ešte krajší a úspešnejší život než máš teraz.