Ako si udržať dovolenkový vibe aj keď sa dovolenka skončila? Tu je jednoduchý trik!

Na dovolenke je zlá iba jedna vec - jej koniec. Konkrétne okamihy sa po čase stanú iba nejasnými útržkami v našich spomienkach až nakoniec prídu do úplného zabudnutia. Vieš presne čo mám na mysli, pretože si tento scenár zažil už veľakrát. Všetci pritom túžime aby sme si dobrú náladu a zrelaxovanú myseľ udržali čo najdlhšie. Nuž, nie je to až také nereálne. Prinášam ti niekoľko spôsobov ako svoje najkrajšie okamihy z dovolenky dokážeš udržať stále čerstvé a jasné.  Je iba na tebe či využiješ viacero z nižšie uvedených typov, alebo iba jeden. Rád by som ešte podotkol, že tieto typy môžeš tiež využiť v každodennom živote. V dnešnom rušnom svete je potrebné si zachovať pokojnú myseľ a úsmev na perách. Ak sa naučíš uchovávať svoje najkrajšie spomienky, tvoj život bude určite pestrejší.

Fotky

Možno si povieš, že fotky k dovolenke jednoducho patria. Súhlasím, ale ľudia robia jednu zásadnú chybu. Cez svoj smartfón alebo fotoaparát sa snažia zachytiť iba tie "klasické" zábery ako sú napríklad more, pláž, západy a východy slnka, selfie, architektúra a podobne. Moje odporúčanie znie - fotografuj aj tie najmenšie detaily. Ja mám napríklad uchované aj také veci, ktoré by sa na prvý pohľad zdali zbytočné. Všetky tieto objekty však dotvárajú celkovú atmosféru a jednotlivé malé kúsky skladačky, ktoré by sa často vytratili. V počítači mám napríklad fotky rôznych kvetov, kaktusov, mačiek (z nejakého dôvodu sa mi na každej dovolenke podarí stretnúť minimálne jednu mačke v rezorte), bar, reštauráciu, obrazy v hoteli, luster na recepcií, ulice mesta, lavičky a kopec iných obyčajných vecí.

Prečítaj si: Tunisko - krajina vôní a orientu

Hudba

Sluch je jeden zo základných ľudských vnemov a predsa sa naňho akosi zabúda. Každá krajina, v ktorej si užívaš a relaxuješ má svoju typickú hudobnú charakteristiku. Španielsko a okolité krajiny spolu s Južnou Amerikou sú spojené s latinoamerickou hudbou. Štáty severnej Afriky majú tiež svoje typické hudobné prvky. A takto to platí aj pre ostatné krajiny Európy, Ázie, Ameriky či Austrálie. Ak si ubytovaný v rezorte, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nevyhneš tým najväčším letným hitom danej krajiny (preto si nezabudni stiahnuť pred dovolenkou Shazam). Po príchode z dovolenky vyhľadaj na internete skladby alebo melódie, ktoré ti budú vytvárať tvoj dovolenkový vibe. 

oc-gonzalez-sTxnxL4O2AA-unsplashjpg

Vône

Toto je môj osobný typ č. 1. Začiatok leta 2019 som navštívil Tunisko, krajinu susediacu s Alžírskom a Líbyou. Svoju dovolenku som strávil v meste s názvom Hammamet Yasmine. Už názov ti napovedá, že jazmín tam bol cítiť na každom rohu. Spolu s architektúrou mesta do vytváralo fantastickú atmosféru. Nebolo to však iba o tejto rastline. Vôní tu bolo totiž naozaj viac ako dosť - pačuli, bazalka, tymián, škorica, citrusové plody a iné vône. Nie každý však má rád napríklad silné orientálne vône. Ak aj ty patríš k tejto skupine tak je pochopiteľné, že tento typ nebudeš doma aplikovať. 

andrea-leon-vNrpgkrRtlk-unsplashjpg

Oblečenie a doplnky

Aj nejaký kus odevu, náramok či prívesok je jeden zo spôsobov ako si vizualizovať svoje spomienky. Aj napriek tomu, že ja osobne tento spôsob uchovania spomienok z dovolenky nevyužívam, spomenul som ho schválne pretože viem, že mnohým ľuďom funguje. Nedá mi však nespomenúť jednu radu. Ľudia prosím vás, nevyhadzuje peniaze sa rôzne falzifikáty módnych značiek. Zhadzujete vašu morálnu úroveň a vôbec to nepôsobí dobre na niekoho, koho sa budete snažiť zaujať na Slovensku. Tieto falzifikáty sa dajú veľmi ľahko rozoznať od originálov. Radšej si dajte predraženú kávu alebo čaj meste a vychutnávajte si prítomný okamih. Keď sa však rozhodnete kúpiť si nejaké oblečenie či doplnok, tak nech je to niečo, čo bude symbolizovať návštevu danej krajiny.

Recepty

Ísť niekam za hranicami Slovenska a neochutnať miestne špeciality by bola obrovská chyba. Každá krajina má svoje jedinečné jedlá, s ktorými sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestretneš. Jednak kvôli spôsobe prípravy ale aj kvôli pre nás nedostupnými surovinami. Veľa jedál si vieš však spraviť aj doma čím opäť docieliš dovolenkový vibe. Spýtaj sa miestnych na suroviny určené na prípravu miestnej špeciality, alebo si na internete nájdi rôzne recepty na prípravu pokrmov, ktoré ti zachutili.

Suveníry

Záver tohto článku uzavriem tak, ako som ho začal - tradičnou radou. Suveníry sú najčastejším spúšťačom spomienok. Väčšinou ide o kľúčenky, magnetky, mušle, piesok v sklenej fľaške, prívesky či pohľadnice.