Ako sa prestať báť o svoju budúcnosť a zachovať si vnútornú istotu?

Mať strach o svoju budúcnosť je úplne prirodzené. Rovnako ako pochybovať o svojich schopnostiach či kvalitách. Prítomný strach a občasné pochybovanie reflektuje to, že si ešte stále nestratil pokoru a držíš sa nohami pevne na zemi. Čo ak sú však obavy a strach čoraz intenzívnejšie a obmedzujú tvoj progres? Po prečítaní dnešného článku zistíš, že chyba nakoniec nemusí byť priamo v tebe ale v tvojom postoji.

Výstup na horu

Najlepšie bude ak si tvoj problém predstavíme na modelovej situácií. Vidíš pred sebou obrovskú horu, ktorá sa tiahne až k nebu. Vrch je nedohľadne a uvedomuješ si, že výstup ťa bude stať veľa námahy. Čo sa začne diať? Začneš prepadať panike. Dostaví sa nával úzkosti, začneš o sebe pochybovať, zostaneš nervózny lebo si sa stále neodlepil z miesta a niekto druhý už začína po tejto hore liezť. Máš síce za sebou už nejaké tréningy, priniesol si si naozaj kvalitnú a pestrú výbavu potrebnú na tento výstup. No to ťa ani trochu neupokojuje. Táto modelová situácia s horou sa bežne vyskytuje v našom živote. Z rôznych kníh, prednášok a iných zdrojov sme si osvojili nazerať na naše sny a ciele ako na finálnu verziu. V tomto prípade na vrchol našej hory.
Zásadný problém spočíva v tom, že si skoro nikdy neuvedomuješ, že tá finálna verzia tvojho sna pozostáva z malých, každodenných a často bezvýznamných krokov a úloh. Prehliadame tieto čiastkové výzvy a úlohy, pretože svoj focus orientujeme IBA na ten samotný cieľ. Vôbec neberieme do úvahy samotnú cestu.

joshua-earle--87JyMb9ZfU-unsplashjpg

Ako pomenovať tento problém pravým menom?

Tvoj základný problém spočíva v tom, že sa na svoj cieľ pozeráš z nesprávnej perspektívy.  V hlave sa nám stále dookola točia myšlienky ako napríklad:
  • "Sakra, je rok 2020 a ja nie som ani v polke cesty."
  • "Som vôbec schopný popasovať sa so všetkými tými nástrahami, ktoré ma čakajú?"
  • "Oplatí sa mi vôbec ďalej pokračovať keď cieľ je aj po rokoch stále nedohľadne?"
  • "Tento rok budem musieť stihnúť ešte toto, hento, tamto a ja toľko času nemám..."
Pôvod svojej neistoty a strachu z budúcnosti nemusíš hľadať v kvantovej fyzike. Je to vlastne celkom jednoduché. Väčšina ľudí sa pozerá na cestu za úspechom ako na úsečku zloženú z dvoch bodov:
A = začiatok cesty
B = koniec cesty (úspech)

Práve kvôli zlej perspektíve prehliadaš tie malé, každodenné úspechy a posuny smerom vpred, pretože vo svojej mysli vidíš iba ten bod B. A keďže prehliadaš všetko ostatné, začneš nadobúdať pocit, že stojíš na jednom mieste, že nie si dosť dobrý, že sa tá námaha vôbec nevypláca a podobne. Musíš pochopiť, že čím väčší je tvoj sen, tým viac námahy, času, peňazí a energie ťa to bude stáť. Presne ako s tou horou. Ak máš ambíciu vyjsť na nejaký zvýšený kopec za mestom, budeš musieť tomu venovať určitý čas a energiu. Pokiaľ však túžiš vyliezť na Mount Everest, ktorý sa ani nevojde do tvojho zorného poľa, budeš musieť dať do toho všetko. A aj keď dáš do toho všetko, tak sa na vrchole tejto hory neocitneš v priebehu hodiny.

alvaro-reyes-qWwpHwip31M-unsplashjpg

Krok za krokom

Výborne. Teraz už vieš čo je zdrojom tvojich pocitov a prečo sa vlastne vytvárajú v našej hlave. Teraz prejdeme na tretiu časť - ako tento problém odstrániť alebo ho aspoň zminimalizovať.
Vždy keď sa úzkosť, stres, strach alebo nervozita dostavia, polož si nasledujúcu otázku: "Aký je môj ďalší krok?"  Táto veta sa zdá byť úplne obyčajná, no v skutočnosti má veľkú silu. Aký je tvoj ďalší krok? Vykašli sa aspoň na chvíľu na predstavu tvojho sna a sústreď sa na hľadanie odpovede. Premýšľaj dovtedy, kým sa odpovede nedostavia.
  • "OK, ako prvé musím vybaviť tento mail."
  • "Ako prvé musím dokončiť ten projekt, ktorý mám na stole už dve týždne."
  • "Najskôr sa stretnem s klientom, ktorému som stretnutie sľúbil už pred mesiacom."
  • "Prvoradá je teraz moja práca, ktorú musím v škole odovzdať o dva dni."
Tieto ilustračné príklady si nahraď úlohami, ktoré sú pre teba v tejto chvíli bytostne dôležité. Na záver chcem, aby si sa tiež zamyslel nad touto myšlienkou. Čo sa má stať o tri roky, stane sa o tri roky. Nesnaž sa dobehnúť niečo, čo v podstate ani nie je pred tebou. Nenaháňaj sa zbytočne za vecami, ktoré v tejto chvíli aj tak nevieš ovplyvniť. Radšej sa zameraj na dnešok. Zameraj sa na veci, ľudí, úlohy a plány, ktoré v tejto chvíli vieš svojím konaním a svojimi myšlienkami ovplyvniť.