Ako sa nenechať pripraviť o príležitosť

Dostal som možnosť začať sériu prednášok pre základné, stredné a vysoké školy. Rozhodol som sa tak ľuďom v mojom veku  predstaviť nielen to, čomu sa venujem, ale aj ako vieme našu spoločnosť spraviť lepšiu a progresívnejšiu. Rozhodol som sa tiež ukázať žiakom a študentom, že nie je zapotreby čakať niekoľko rokov, kým sa odhodlajú plniť si sny. 

Už nejakú tú dobu som začal na sebe pozorovať jednu vec. Čím ďalej, tým viac mi začalo záležať na školstve v našej krajiny a na spokojnosti nielen zo strany študentov ale aj učiteľov. Bol to hlavý dôvod, prečo som sa rozhodol začať navštevovať školy na Slovensku. Možno si teraz vravíš, že som príliš mladý na to, aby som niečo mohol uskutočniť.

„No snáď nejaký fracek okolo dvadsiatky nebude diktovať ako sa majú ľudia rozhodovať a čo majú robiť. Dnes by chcel každý chcel byť iba motivačný rečník a youtuber. Týmto štýlom pôjde náš svet do záhuby.“

Takéto reakcie už boli pri vydaní mojej knihy a s niečím podobným sa budem stretávať ešte niekoľkokrát. Priznávam sa, že rozprávať v devätnástke druhým ľuďom o životnom poslaní a o tom,  ako posunúť svoj život na lepšiu úroveň je trúfalé. Na druhej strane, kto má tých ľudí presvedčiť keď nie ich rovesník? Sám som zažil vlnu odporu a ignorovania keď počas môjho štúdia na strednej škole k nám prišli rôzny pracovníci z úradu práce, finančných spoločností či iných firiem. Vznikala tam generačná bariéra, ktorú nebolo možné prekonať. Práve kvôli tomuto som sa rozhodol ísť za žiakmi a študentmi práve ja.

Ak si sa ešte nedostal k môjho podcastu, tak to môžeš zmeniť hneď teraz.

tyler-nix-pztHH5VqyLE-unsplashjpgSpomínam to z jedného dôvodu. Často sa ti naskytne príležitosť, ktorú si necháš ujsť len kvôli tomu, že nemáš istotu. Lenže k istote sa na úplnom začiatku dostaneš iba málokedy. Naskytla sa mi príležitosť predstaviť svoju osobu a svoju ideológiu mladým ľuďom na našich školách. Mal som sa na to vykašľať len kvôli tomu, že by som teoreticky na základe veku nemal mať dosť skúseností a fakticky som nikdy pred nikým verejne nerečnil? Pokojne som sa na to vykašľať mohol. Lenže ja som to nechcel. Vieš čo by niektorí dali za to, aby mali aspoň z polovice také možnosti, aké máš ty? Tvoj jediný argument sa opakuje už príliš dlhú dobu - nie som dosť dobrý. Ja si skôr myslím, že si to dobrovoľne nechávaš vsugerovať. Pochybuješ o sebe a to si sa ešte ani neodhodlal k žiadnym činom.
Skús teraz popremýšľať nad jednou vecou. Naozaj si myslí, že ti život neponúka dostatok príležitostí, alebo ich iba nevidíš a dobrovoľne ich odháňaš od seba?
Môžeš stáť pred obrovským rozhodnutím, ktoré ti vie doslova zmeniť život. A môžeš sa rozhodnúť zle - je to v poriadku. Čím väčšia skúška stojí pred tebou, tým väčšiu neistotu začneš pociťovať. KAŽDÝ, kto má aspoň štipku pokory v sebe, musí o sebe aspoň na moment zapochybovať. Aj tí najbohatší a najúspešnejší sa boja, na tom nie je nič zlé. Vždy však učinia rozhodnutie.

Ako sa vzťahový kouč a tatér Dávid Hanc popasoval so svojimi existenčnými problémami si môžeš prečítať v mojom najnovšom rozhovore
gift-habeshaw-Of8C-QHqagM-unsplashjpgOsobne si myslím, že roky, počas ktorých úspech bol predpísaný podľa vzdelania, výšky veku, pohlavia, pôvodu či výzoru sú (chvalabohu) dávno za nami. Len sa obzri okolo seba. Okolo nás je kopec mladých, šikovných a úspešných ľudí, ktorí sa dokázali prebojovať z dna ku hviezdam. Nečakali až dokončia školu, nájdu si slušný job, začnú zarábať, budú starší a podobne. Rozhodli sa v určitom momente a začali KONAŤ. To isté by si mal spraviť aj ty. Všetko záleží iba od toho, čo všetko si ochotný pre svoj sen obetovať, aká vysoká je tvoja vytrvalosť a s akými ľuďmi sa stretávaš. Ak sú jedny dvere zatvorené, nájdi druhé a vykopni ich. Hľadaj možnosti ako sa niekam posunúť. Pravidlá neexistujú. Existujú iba limity, ktoré si stanovíme. Nenechaj sa ovládnuť obmedzeniami druhých. Máš na to!