Aká je SKUTOČNÁ podstata ŠŤASTIA?

Najväčšou tragédiu v našom živote je fakt, že šťastie často očakávame z vonkajšieho prostredia. Našu spokojnosť a harmóniu prisudzujeme druhým ľuďom, materiálnym veciam, zážitkom a cieľom, ktoré chceme dosiahnuť. Prestali sme sa tešiť zo života bez nejakých podmienok, len tak. A byť šťastný len tak je méta, ktorú by každý z nás mal raz dosiahnuť.

Šťastie hľadáme na internete

Stále hľadáme nejaké tajomstvo, ktoré nám prezradí, ako byť šťastný. Neveríš mi? Otvor si novú kartu, a do Google napíš frázu "ako byť" a stlač enter. To je všetko. Neklikaj na návrhy, ktoré ti vyhľadávač ponúkne. Automaticky sa ti na prvej stránke vyhľadávania zobrazia IBA články, odkazy, knihy, videá a obrázky, ktoré majú aspoň nejakú súvislosť so slovom šťastie. Už chápeš? Po šťastí je obrovský dopyt. Na tom by nebolo nič zlé, ak by sme ho hľadali na správnych miestach. Ako som už v úvode spomenul, šťastie sa snažíme hľadať v materiálnych pôžitkoch, v druhých ľuďoch a v iných zdrojoch namiesto toho, aby sme ho hľadali vo svojom vnútri.

benjamin-dada-EDZTb2SQ6j0-unsplashjpg

Čo je na tom zlé? Neustále sa za niečim naháňame. Snažíme sa náš život posúvať stále na novú a lepšiu úroveň. I keď sa nám podarí dosiahnuť nejaký menší alebo väčší cieľ, nevieme ho patrične oceniť. Možno by bolo vhodné zmeniť stratégiu. Prestať neustále niečo očakávať a vedieť byť spokojný bez podmienok typu "až keď".

Maličkosti > veľké životné méty

Ja viem, chceš toho veľa v živote dosiahnuť. Máš odvážne sny, ciele a vysoké ambície. Túžiš po sebe zanechať viditeľnú stopu a spraviť tento svet aspoň o trochu lepším. To všetko je v poriadku. Chcem ale aby si začal/a vnímať veci z inej perspektívy. Je však dôležité vedieť oceniť aj za "samozrejmé" a každodenné veci, ktoré sú okolo teba. Už vyše polroka tu máme koronavírus. Skús sa aspoň trochu zamyslieť nad tým, aký bol život jednoduchší pred nejakým časom. Nie je už len toto dobrý dôvod hľadať vďačnosť vo všedných veciach? A je toho oveľa viac.


gabrielle-henderson-Y3OrAn230bs-unsplashjpg

Za zmienku rozhodne stojí aj náš starý dobrý zákon príťažlivosti. Ak sa nevieš tešiť z maličkostí, prečo by ti Vesmír/Boh mal zaslať niečo lepšie? Prečo si myslíš, že si zaslúžiš niečo viac?
Skvelým príkladom sú peniaze. Ak "drobáky" vo svojej peňaženke berieš len ako prebytočný kus kovu, nečakaj, že si do života pritiahneš väčšie čiastky.
Netvrdím, že byť bezpodmienečné šťastný je jednoduchá vec. Chce to tréning a určitý čas. Nie je to však nič nereálne. Po čase sa naučíš žiť viac v prítomnosti a začneš si všímať veci, ktoré si predtým prehliadal, pretože si bol myšlienkami neustále pri svojich túžbach.