#2 Sprav rok 2020 svoj najlepší v živote

Dosiahnuť nejaký úspech nie je iba o čítaní motivačných kníh, pozeraní webinárov a chodení na prednášky. Netvrdím, že ti toto všetko nepomôže ale rozhodne to stačiť nebude. Dostaneš sa do bodu, kedy začneš pochybovať o sebe a svojich možnostiach. Je to presne ten moment, ktorý oddeľuje víťazov od porazených. Obaja vieme k akej skupine sa chceš pridať, však?

Moje pomôcky pre úspešný rok

Každý úspešný človek by mal mať svoj life hack, ktorý mu pomáha po celý rok. Ja som si pre teba pripravil niekoľko pomôcok, ktoré ti v mnohých prípadoch môžu uľahčiť tvoj rok.

1. Technika mindfulness - mindfulness som už rozoberal v jednom článku. Považujem to však za veľmi dôležitú vec, preto má svoje zastúpenie aj tu. Bez ohľadu na to či študuješ, pracuješ, rozbiehaš nejaký biznis alebo tieto činnosti kombinuješ, stres a množstvo povinností ťa budú sprevádzať na každom kroku. Ako sa potom z toho nezblázniť? Dôležité je nebiť sluhom vlastnej mysle. Nauč sa skoncentrovať vlastné myšlienky, udržiavaj si bdelú pozornosť, nenechaj sa unášať prúdom výčitiek z minulosti a strachom o budúcnosť. Ži v prítomnosti, vedome dýchaj, medituj, všímaj si svoje okolie. Rob všetko, čo ti pomôže prevziať kontrolu nad časom.

2. Vision board - ak si si prečítal prvú časť tohto článku, už vieš ako je dôležité si vedieť rozdeliť sny na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Vision board je dokonalý spôsob akým vieš znásobiť svoje šance na úspech. Niektorí si svoje ciele napíšu jednoducho na papier a majú ho vyvesený na viditeľné miesto. Efektívnejšie je si sny vizualizovať cez náš zrak. Čím viac zmyslov dokážeš zapojiť, tým budú tvoje vizualizácie silnejšie. Je jedno či sú tvoje sny hmotného alebo nehmotného charakteru. Odporúčam ti nájsť si na internete nejaké obrázky, ktoré budú asociovať tvoje sny a skryté túžby. Nemusia sa presne zhodovať s tvojimi predstavami, je však dobré aby tam bola nejaká súvislosť. Ak je tvojím snom cesta do Paríža tak si logicky nebudeš vyhľadávať fotografie Londýna. Ak chceš byť bohatý, tak nehľadaj obrázky kde je poloprázdna peňaženka.
daniil-kuzelev-QRawWgV6gmo-unsplashjpg
3. Hudba - kto by nemal rád hudbu? Ty však potrebuješ hudbu, ktorá ťa nakopne. Nevravím, aby si menil svoj hudobný vkus. I keď taká pomalá a melanchonická hudba môže spôsobiť viac problémov ako úžitku. Ide o tom vedieť hudbu použiť v správnom čase a na správnom mieste. Väčšina z nás je po ránu mierne dezorientovaná a rozospatá. Obľúbená skladba ťa vie dokonale prebrať k životu. Pozor na jednu vec. Nenastav si si svoju obľúbenú pesničku ako zvonenie budíku. Znenávidíš nielen vstávanie ale aj pesničku. Ďalej sa ti hudba môže zísť na ceste do školy alebo práci. Ako som už spomenul. Ty potrebuješ dostatok prostriedkov, ktoré ťa v prvej časti dňa dokážu nakopnúť. Vynechaj preto čítanie správ, ktoré ťa možno informujú ale zároveň ťa rozladia, pretože si prečítaš samé negatívne veci. Počúvaj pozitívnu, energickú hudbu, skladby, ktoré majú jednoducho drive.

4. Spánok - jednou z tvojich najdôležitejších úloh počas roka bude zbaviť sa spánkové deficitu. Nič nie je dôležité, ako kvalitný spánok. Dostatok spánku je dôležitý, lebo priamo nadväzuje na tvoje fyzické a duševné zdravie. A vôbec. Ako chceš byť úspešný, keď pre teba nie je dôležité ani vlastné zdravie? Neber to prosím ťa ako kázanie. V podcaste často spomínam, že ja tu nie som od toho, aby som ti vravel čo máš a čo nemáš robiť. Ber to však ako dobre mienenú radu.

5. Relax - bez zásluhy a odmenenie sa za dobre spravenú prácu dlho nevydržíš. Počas roka si musíš nájsť čas aj na seba, vypustiť všetko z hlavy a postaviť do centra záujmu seba. Odpočinok je mimoriadne dôležitý. Bez neho si budeš pripadať ako otrok vlastnej budúcnosti. Dopriať si zaslúžený oddych ale aj nejaký darček nie je zlé, nezodpovedné ani zbytočné. Má to odzrkadľovať tvoju snahu a usilovnosť. Nezabúdaj sa však odmeniť len za SKUTOČNÉ výsledky. Nemalo by to byť "len tak z recesie."
simon-migaj-b2qszO9C7sw-unsplashjpg

Pamätaj, bez vytrvalosti a tvrdej práci to naozaj nepôjde. Bude to náročná a dlhá cesta. Občas sa stretneš zo zlyhaniami a zlými rozhodnutiami. Čaká ťa veľa skúšok, ktoré preveria tvoju túžbu po úspešnom a pestrom živote. Budeš musieť na sebe zamakať, ukázať poriadnu dávku trpezlivosti a rozhodnúť sa uprednostniť prácu pred zábavou. To sú jednoducho fakty. Za každým jedným výstupom na veľkú, drsnú horu plnú nástrah sa skrýva jedinečný a neopakovateľný výhľad.
A až na tom vrchole príde moment, kedy si môžeš povedať: "Zvládol som to." Nemyslíš si, že chvíľa bolesti a sebaobetovania stojí za celý život hojnosti a úspechu?