#1 Sprav rok 2020 svoj najlepší v živote

Rok 2020 je za dverami. Určite mi dáš za pravdu, že je po vizuálnej stránke zaujímavý a jedinečný rok. To je však jediná vec, ktorú dostaneš tak povediac zadarmo. Nemyslíš si, že je to ideálny rok na naplnenie tvojich životných cieľov. A vôbec. Štartujeme novú dekádu. Neuvažoval si nad tým, že prišiel čas vziať život do vlastných rúk?

Jednoduché to nebude

Buďme k sebe úprimní. Veci sa nevyvíjajú vždy podľa našich predstáv. Občas pochybíme, spravíme rôzne prešľapy a zle sa rozhodneme. Takto to už v živote chodí a tento rok nebude výnimkou. V každom prípade všetko závisí od tvojho postoju. Prečo? Pretože tvoj postoj určuje to, ako sa postavíš k týmto problémom a zlyhaniam. Bez ohľadu na to, ako zlé a náročné to bude, musíš v tom nájsť ponaučenie. A to ponaučenie sa ukrýva v neúspechoch VŽDY. Musíš ho iba vedieť nájsť.
  • OK, toto mi nevyšlo. Aspoň viem, čo funguje a čo nie.
  • Teraz už viem, že tadiaľto cesta nevedie.
  • Toto rozhodnutie spôsobí to a tamto.
Na konci dňa si aspoň môžeš povedať, že máš skúsenosti, ktoré vieš ďalej zúžitkovať.
Je dôležité, aby si si toto zapamätal. Čím väčší cieľ chceš dosiahnuť, tým ťažšie skúšky musíš prekonať. Je to jednoduchá priama úmera. Nie, od niečoho ťa neodhováram. Toto sú jednoducho fakty.
alvaro-reyes-qWwpHwip31M-unsplashjpg

Ako spraviť z roku 2020 obrovský trhák?

Z hrdosťou môžem prehlásiť, že už dva roky mám život pevne vo svojich rukách. Splnil som si množstvo väčších a menších cieľov. Dokončil som strednú školu, navštívil štyri nové krajiny, vydal som knihu, prerobil blog, založil podcast a rozbehol sériu prednášok po školách. Neber to ako chválenkárstvo. Ber to ako moju spätnú väzbu pre teba. Ak si chceš konečne plniť sny a žiť život podľa vlastných predstáv, mal si dodržať niekoľko zásad. Tu je mojich pár rád do nového roka:

1. Rozhodni sa - vo svojej podstate je jedno ako sa rozhodneš. Ľudia stále lamentujú nad tým, či robia správne rozhodnutia v živote. Lenže aj zlé rozhodnutia nás vedia posunúť vpred. Pamätaj si, aj zlé rozhodnutie je lepšie ako žiadne rozhodnutie. Ak si dostatočne šikovný, vieš aj z problému vyťažiť nejaké ponaučenie a získať tak potrebné skúsenosti. Viac si o tejto téme môžeš vypočuť v mojom podcaste.
2. Životný balans - mať jasne zadefinované ciele a postupne na nich pracovať ja dôležitou súčasťou celého procesu. Skôr či neskôr budeš musieť dať prednosť dokončovaniu úloh a tvrdej práci pred zábavou. To je daň, ktorú platíš ak chceš úspešný život. Je tu však jedno "ale". Musíš objaviť súlad medzi prácou a oddychom. Prečo je to také dôležité? Lebo dlhodobý workoholizmus a obmedzovanie oddychu je jasná cesta k vyhoreniu. Každý kto sa s tým už niekedy stretol vie, že je to naozaj závažný problém.
3. Svet nemá pravidlá - tieto riadky píšem s úsmevom na perách, pretože sa mi spätne vynárajú rôzne situácie z minulosti. Vieš, tento svet ponúka neobmedzený počet možností ako uspieť. Ja som dlhú dobu snažil kráčať po vlastnej cesta v topánkach niekoho iného. Zabudni na myšlienky "Ako by to spravil ten a ten" alebo "Toto musí fungovať lebo to zafungovalo pred časom aj jej". Všetci sme jedinečné bytosti v vlastným príbehom. Nesnaž sa žiť podľa scenára iných ľudí. Keď niečo naozaj chceš, nájdeš si spôsob ako to dosiahnuť. Je dobré sa čas od času inšpirovať ale nekopíruj životný štýl niekoho iného.
4. Kto nehrá, nevyhrá - ja svoj život beriem ako jednu veľkú hru. Boli mi rozdané určité karty a ja sa s nimi musím naučiť hrať. Rovnako to platí aj pre teba. Náš čas na tomto svete je veľmi obmedzený. Nemal by si ho preto premrhať váhaním. Počas nasledujúceho roka budeš mať množstvo príležitostí ako zmeniť svoj život k lepšiemu. Od teba sa očakáva, že tieto príležitosti využiješ. Zabudni však, že ti budú klopať na dvere. Tie príležitosti sú často skryté a ty im musíš ísť jednoducho naproti. 
jude-beck-mU08JKimqbM-unsplashjpg

Nepreceňuj svoje schopnosti

Ak mám pravdu povedať, podľa môjho názoru je začiatok nového roka najhoršie obdobie na stanovenie si cieľov. Do veľkej miery nás totiž ovplyvňuje akási eufória a túžba niečo zmeniť. Skús len ísť na Facebook alebo Instagram. Nájdeš tam kopec "premotivovaných" ľudí, ktorí si dávajú často nesplniteľné ciele alebo si toho naplánujú toho toľko, že nič z toho nedotiahnu dokonca. To, že nadšenie po pár týždňoch zmizne možno veľmi dobre poznáš. Ja som zástanca inej verzie. Počas celého roka si rozdeľuj ciele na tri kategórie - krátkodobé, strednodobé a dlhodobé.
Krátkodobé ciele by mali byť v ohnisku tvojej pozornosti. Ja osobne mám krátkodobé ciele stanovené na pár týždňoch (maximálne dva mesiace). Svoju pozornosť by si mal nasmerovať práve na ne.
Potom sú tu strednodobé ciele (dva mesiace až polrok). Do tejto kategórie spadajú ciele a méty, ktoré sú ťažšie dosiahnuteľné a potrebuješ na ich realizáciu dlhší čas.
No a potom tu máme dlhodobé ciele (rok a viac). Pri dlhodobých cieľoch robím jednu výnimku a to tú, že si ich môžeš naplánovať aj na začiatku roka. Dávaj si však pozor. V tomto prípade nejde o žiadne maličkosti. Dlhodobé ciele by mali byť v absolútnom súlade s tvojimi hodnotami a plánmi do budúcnosti. Mali by to byť tie najdôležitejšie životné méty, ktoré chceš dosiahnuť. Stále však platí tá istá zásada. Nepreceňuj svoje schopnosti a nesnaž sa postaviť Rím sám za jeden deň.