Čo mi dala investícia v 16-tich?

Keď som mal 16 rokov, vedel som dve veci. Nie som spokojný so svojou finančnou situáciou a urobím všetko preto, aby som ju zmenil. V tomto veku však človek nemá veľa príležitostí ako si zarobiť, mám pravdu? Buď si ideš privyrobiť niekde na pole zbieraním jahôd alebo navštíviš celú svoju rodinu, ktorá ti naplní vrecká. Veľmi zlý prístup. Poďme sa trochu venovať investovaniu a ako dopadla moja prvá investícia v šestnástich.
city-1868530_1920jpg

V čom vidíš problém?

Ešte predtým, než sa naplno pustíme do tejto témy a rozpoviem ti môj príbeh, poďme si v skratke vysvetliť, ako to vyzerá vo všeobecnosti. Mladým ľuďom sa často vyčíta, že sú leniví, nezodpovední, vyhýbajú sa práci a nesprávne pristupujú k životu. Ja tvrdím, že sú vynaliezaví, šikovní a kreatívnejší než staršie generácie. To, že 10-ročné dieťa zarába milióny dolárov vďaka videám na YouTube je jeho vlastná zásluha. Nemusí mať vyštudovaný marketing. Stačí že vie, čo sa za posledné roky osvedčilo a ako to využiť vo svoj prospech. Rovnako to platí aj s investovaním. Mladšie ročníky sú tomuto spôsobu zárobku stále viac a viac otvorenejší a robia dobre. Keď si prečítaš akýkoľvek ekonomický magazín vychádzajúci na Slovensku, dozvieš sa vždy to isté. Slováci sú oproti západným krajinám veľmi konzervatívni čo sa týka investovania. Plne rešpektujem situáciu, pri ktorej niekto nemá ani cent nazvyš aby mohol svoje peniaze použiť na investovanie. Väčšina z nás však tú príležitosť má.


Ak niekto vie mesačne minúť desiatky až stovky eur na nové oblečenie, kozmetiku, wellness, stravu, kino, drinky v kluboch,  prémiové služby (Spotify Premium, Netflix, Youtube Premium...) a festivaly, znamená to, že má lepši životný nadštandard. Pýtam sa potom, prečo týchto ľudí tak strašne bolí pomyslenie na investovanie? Je to jeden z mála spôsobov, ako sa môžu tie peniaze nielen vrátiť ale aj zhodnotiť. Samozrejme, že je to riskantné. Preto sa to volá investovanie a nie štrikovanie. Je v poriadku mať pred tým rešpekt. Aspoň vieš, že tvoja sebareflexia funguje správne. To však nie je dostatočný argument.
Problém je v tom, že pod pojmom "investovanie" si hneď predstavíme Wall Street, nejaké divné indexy a kopec údajov. Realita však vyzerá inak. Všetko záleží od rôznych faktorov - do čoho chceš investovať, akým spôsob chceš investovať, prípadne koľko peňazí do toho chceš vložiť. To už je však iná téma.
calculator-385506_1920jpg

Moja prvá skúsenosť - zlatá baňa alebo fiasko?

Ja som v roku 2016 rozhodol prvýkrát vyskúšať investovanie. S investovaním som nemal žiadne skúsenosti, ale mne to neprekážalo. Chcel som si vytvoriť vlastný pasívny príjem a popritom sa venovať škole a osobnej značke. Hľadal som niečo, čo mi bude sympatické a čomu budem osobne dôverovať. Nakoniec som objavil kryptomeny. V tej dobe sa kryptomenám na trhu celkom slušne darilo, na Slovensku z toho bol pomerne veľký boom a ja chcel túto príležitosť využiť. V máji toho roku som spravil prvý krok a dostal sa vďaka jednému známu k firme, ktorá sa ťažbe kryptomien venovala. Spomínam si na úvodné stretnutie všetkých investorov. Stretnutie bolo v krásnych priestoroch jedného bratislavského podniku pri Dunaji. Z tej zasadačky bol nádherný výhľad na celú Bratislavu. Bolo to celkom vtipné. Všetci mali okolo tridsiatky až štyridsiatky a potom som tu bol ja - druhák na strednej škole.
Tešil som sa, ako sa mi budú peniaze zhodnocovať. Tento krásny sen sa však po necelom roku rozplynul. Firma sa jedného dňa "prepadla pod zem". S majiteľmi nebolo možné komunikovať, stránka nebola viac v prevádzke a moje peniaze zmizli. Pre 16-ročného chalana veľmi nepríjemná situácia.

Prečítaj si: Poznaj svoje peniaze

Stratégia win-win

Nezačal som sa však utápať v žiali. K čomu by to aj bolo dobré? Peniaze by mi aj tak už nikto nevrátil. Ja som sa rozhodol poučiť sa z tejto situácie a vyťažiť z nej maximum. Nech sa už v tvojom živote udeje hocičo, skúsenosti ti už nikto nevezme. Tvoja vlastná hlava je tvoj najväčší poklad, len sa s ňou musíš naučiť narábať. Boh vie, čo by som urobil s tými peniazmi keby som sa v roku 2016 rozhodol inak. Možno by som ich preflákal na úplné zbytočnosti, nikdy by som neprišiel do kontaktu z investovaním a ty by si teraz nečítal tento článok. Už chápeš?
stefan-spassov-hkN2Zde2ga4-unsplashjpg
Tvoja cesta životom je pokrytá hmlou. Možno vidíš na niekoľko desiatok metrov dopredu, ale od určitého bodu je všetko pokryté rúchom tajomstva. Dopredu predvídať svoju budúcnosť len na základe pár neúspechov z minulosti je pekne hlúpe. Jasné, moja prvá investícia nedopadla podľa predstáv, ale rozhodne nič neľutujem. Občas treba zariskovať. Ako inak sa chceš potom dozvedieť odpovede na svoje otázky keď sa bojíš spraviť čo i len jednu vec inak? Ja som niečo také skúsil pred pár rokmi. A dnes už viem čo funguje a čo naopak nie.