Čo dokáže networking?

Žiaden úspešný človek neuspel len za pomoci vlastných síl a schopností. Vždy na to potreboval svoju sieť kontaktov. Networking je označenie pre vytváranie vzťahov medzi ľudmi, vzájomnú výmenu informácií a udržiavanie osobných kontaktov, vedúcich k vytvoreniu sieti kontaktov. Takto múdro to aspoň tvrdia Wikipédia...
Ja osobne networking považujem za absolútne nevyhnutnú činnosť, ktorá ťa dokáže priblížiť k tvojim cieľom. Človek je tvor spoločenský a sme predurčení na vytváranie medziľudských vzťahov. Nech si akokoľvek skúsený a odolný, sám všetko nezvládneš.. Musíš mať okolo seba podporujúce prostredie. Knižky, online kurzy a webináre budú úplne zbytočné pokiaľ sa napríklad budeš pohybovať medzi toxickými ľuďmi.

balloon-1014411_1920jpg

Na začiatku si treba ozrejmiť pár vecí. Networking nie je niečo, čo je primárne určené pre podnikateľov, marketérov a freelancerov. Networking totiž môžu (alebo skôr mali by) využívať všetci. Je úplne jedno či si maliar, žena v domácnosti. študent elektrotechniky, predavačka alebo finančný poradca. Obklop sa ľuďmi, ktorých práca/štúdium napĺňa, vidia v nej hlbší zmysel. sú pozitívne naladení a chcú dosiahnuť lepšie výsledky než ostatní. Možno iba mykneš plecom a povieš si, prečo by si mal udržiavať kontakt s niekým, kto maľuje obrazy keď ty si marketingový špecialista v nejakom korporáte. Prečo by si si ale nemohol rozšíriť obzory vďaka človeku, ktorý sa pohybuje v úplne inom prostredí ako ty? Buď buď priateľský a zoznám sa s novými ľuďmi. Ideálne ak pôsobia v úplne inej brandži ako ty.

 
Byť v podporujúcom prostredí je dôležité aj pre tvoju produktivitu.Je jedno či tvoju sieť kontaktov tvoria ľudia z tvojho prostredia alebo sa ju snažíš obohatiť o diametrálne odlišných ľudí. Podstatné je, aby ťa nesťahovali ku dnu a spoločne ste napredovali za svojimi snami. Je tu ešte jedna dôležitá otázka. Kde si svoju sieť kontaktov môžeš zväčšiť? Tu je niekoľko možností.

1. semináre a prednášky - ide o asi najlepší spôsob ako získať nové známosti. Seminárov a rôznych vzdelávacích eventov sa totiž zúčastňujú ľudia z tých najrôznejších oblastí. Stačí sa iba poriadne porozhliadnuť po okolí. Bojíš sa, že budeš vyzerať hlúpo. Z vlastných skúseností viem, že vzdelávacie eventy sú zorganizované tak, aby si zoznamoval s novými ľuďmi. V podstate sa to od teba aj trochu očakáva.
2. sociálne siete - ak si introvert a nemáš príliš rád/rada priame zoznamovanie, ešte nie je nič stratené. Sociálne siete ako Facebook alebo Instagram môžu pre teba fungovať ako dokonalé útočisko. A vôbec, v poslednej dobe sme asi všetci v domácej karanténe a môžeme sa naplno realizovať aj touto formou. Stačí si iba nájsť ľudí, ktorí ťa niečim zaujali a poslať im správu. Je to tak jednoduché. Dokonca je to v určitom smere aj vhodnejšie. Za normálnych okolností predsa nezastavíš náhodného okoloidúce a nezačneš sa s ním oduševnene rozprávať o tvojom živote a plánoch do budúcnosti.
3. nezáväzné a náhodné zoznamovanie - patria sem rôzne večierky, oslavy, teambuildingy a akcie podobného formátu.

antenna-ZDN-G1xBWHY-unsplash1jpg

Ešte predtým než sa pustíš do vytvárania ale zväčšovanie svojej siete kontaktov, maj na pamäti tieto veci. Nasledujúce riadky sú výsledkom mojej vlastnej skúsenosti a odporúčam ti, aby si na tieto nepísané pravidlá vždy pamätal.


Zoznamuj sa s dobrým úmyslom a nehraj žiadne taktické hry - toto z časti súvisí aj s tým prvým bodom. Ak mieniš udržiavať vzťah a kontakt s niekým iba pre to, aby si ho mohol neskôr využiť vo svoj prospech, tak sa na to radšej vykašli. Pri troche šťastia ľudia ľahko prídu na to, sa ich snažíš len zmanipulovať a záujem o priateľstvo alebo známosť nemyslíš vážne.
Ukáž reálny záujem - počúvať, počúvať a ešte raz počúvať. Pri bežnej konverzácií sa vždy skoro vždy snažíme prevziať to pomyselné žezlo a mať navrch voči tomu druhému. Často nepočúvame druhú osobu, s ktorou sa rozprávame. Dôležité sú iba naše príbehy, problémy, zážitky a názory. Všetko ostatné je nepodstatné. Tento prístup je dôvodom, prečo môže byť tvoja sieť kontaktov nekvalitná. Pusť konečne ku slovu aj druhú osobu. Daj jej priestor vyrozprávať sa a pozorne počúvaj.