Narodil sa bez rúk a nôh. Dnes je motivačným rečníkom.

Vieš si aspoň na chvíľu predstaviť život bez rúk a nôh? Všetky činnosti, ktorým sa venuješ by sa stali pre teba nemožné. Prekážky máš na každom kroku a ty s tým nedokážeš nič urobiť. Nick Vujicic žije bez horných a dolných končatín už 35 rokov. To čo sa spočiatku javí ako problém môže byť v skutočnosti skvelá príležitosť. Príbeh Nicka je toho vzorovým príkladom.


Ťažké detstvo

Nick Vujicic sa narodil v roku 1982 v meste Melbourne bez rúk a nôh. S Nickovou invaliditou si lámali hlavy aj samotný lekári. Nič totiž nenasvedčovalo tomu, že sa má Nick narodiť s hendikepom. Jeho detstvo bolo poznačené prekážkami, šikanou a obmedzeniami. Ako prvé dieťa v Austrálii bol zaradený do bežného vzdelávacieho systému medzi zdravé deti. Nick si len veľmi ťažko vedel predstaviť normálny život v spoločnosti. Svoju situáciu si veľmi dobre uvedomoval už v detstve. Neutíchajúca šikana, sťažené podmienky na život a limitujúce možnosti vyústili okamihom, keď sa ako 10-ročný chlapec pokúsil o samovraždu. Nick sa chcel utopiť vo vani.

Zlom v jeho živote

15326945811514-67-nick-vujicic-quotesjpg

“Ak sa ti nestávajú zázraky, buď jedným z nich.” Týmto heslom sa Nick Vujicic rozhodol žiť. Rozhodol sa inšpirovať a pomáhať iným ľuďom svojim príbehom. Vo veku 21 rokov vyštudoval na Griffith University účtovníctvo a finančné plánovanie. Naučil sa plávať, hrať futbal, jazdiť na skateborde a mnoho ďalších vecí. Prestal sa sťažovať a využil svoj hendikep na dosiahnutie úspechu v jeho živote. Nick začal prednášať na stredných a vysokých školách o šikane, ktorú sám kedysi zažil na vlastnej koži a vzájomnej tolerancií.

Vzorom pre milióny ľudí

Nick začal svoj príbeh zdielať s ľuďmi a stal sa uznávanou a rešpektovanou osobnosťou. V roku 2007 vydal svoju knihu Life Without Limits, ktorá bola preložená do 30-tich jazykoch a predalo sa zruba 1 000 000 kópii. Okrem Life Without Limits vydal knihy ako Stand Strong: You Can Overcome Bulling, Limitless: Devotions for a Ridiculously Good Life a mnoho iných. Za ten čas navštívil množstvo krajín vrátane Česka a Slovenska. Založil dve organizácie (jednu ziskovú a druhú neziskovú) a osobne sa spoznal so 7 prezidentmi z celého sveta. Hral vo filmoch The Butterfly Circus a The Lost Sheep. Naspieval tak isto niekoľko skladieb, ktoré majú miliónové zhliadnutia na YouTube.

Prekonané bariéry

15326945829108-13716003101571225651305734527062757312194684njpg

A čo jeho osobný život? V minulosti sa veľmi trápil pre jeho osobný a partnerský život. Nick však nie je jeden z tých, ktorí sa len tak vzdávajú. V roku 2012 sa oženil so svojou manželkou Kanae Miyahara a v súčasnosti majú spolu štyri zdravé deti. Nick Vujicic na svojich prednáškach často rozpráva o tom, ako aj on máva zlé dni. Nepovažuje sa za žiadneho hrdinu. Je však jeden z tých, ktorí sa postavia problémom čelom a robia čo je v ich silách. Ak je niekto dôkazom toho, že život máme vo svojich rukách tak je to práve Nick Vujicic.